Erişilebilirlik

'Irak'ta Savunma Tesisleri Vurulacak' - 2003-02-02


Amerika, Irak’a karşı muhtemel bir savaşı yoğun bir hava ve füze saldırısıyla başlatmayı planlıyor. Askeri yetkililere göre, plan, Irak’ın savunma tesislerini 48 saat içinde etkisiz hale getirerek, ülkeyi kara operasyonuna hazırlamayı amaçlıyor.

Yetkililer, sivillerin zarar görmemesine çok özen gösterileceğini ve alt yapı tesislerinin bombalanmayacağını söylüyorlar.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Silah Denetim Komisyonu Başkanı Hans Blix’le, Atom Enerjisi Dairesi Başkanı gelecek hafta tekrar Bağdat’a gidiyor.

Irak’ın davetlisi olarak, 8 Şubat'ta, 2 günlüğüne Bağdat'ı ziyaret edecek olan Blix’le Muhammed El Baradey, silah denetimiyle ilgili bazı anlaşmazlıkları gidermeye çalışacak.

Hans Blix’in, ziyaret sırasında Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’le görüşmek istedi. Ancak, Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, görüşmenin gerçekleşmeyeceğiini söyledi, Blix’in, gerekli bilgileri teknik uzmanlardan alabileceğini vurguladı.

Devlet başkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan ise, Amerika’nın Bağdat'a saldırması halinde, Irak toprakları dışında intihar saldırıları düzenleyeceklerini söyledi. Saddam Hüseyin ise, savaşın, Irak’ın zaferiyle sonuçlanacağından emin olduğunu ifade ediyor.

Saddam Hüseyin, muhtemel bir Amerikan saldırısının Irak’ın zaferiyle sonuçlanacağından emin olduğunu söyledi. Irak gazetelerinde yayınlanan haberlere göre, Saddam Hüseyin dün gece komutanlarıyla yaptığı toplantıda, Irak’ın sonuna dek çarpışacağını söyledi, “Düşman size topraklarınızı işgal edeceğini söylerse başka ne seçenek var ki?” dedi.

Irak basınına göre, Saddam Hüseyin, savaşı engellemek için sürgüne gitme fikrini reddettiğini de söyledi.

Bu arada, Amerika’nın savaştan sonra Irak’ı bir süre yönetmeyi planladığı bildirildi. Başkan Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, Mısır'ın en büyük gazetesi El Ahram’a verdiği demeçte, Saddam Hüseyin'in görevden alınmasından sonra Amerikan güçlerinin bir süre Irak'ı denetim altında tutacağını açıkladı.

Rice, Irak halkının kendi işlerini yürütebileceğine inandıklarını ancak, asayiş ve yardım operasyonlarını selameti için Amerikan birliklerinin bir süre kalacağını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG