Erişilebilirlik

Hint Asıllı Kadın Astronot İçin Hindistan'da Yas - 2003-02-02


Columbia’nın Amerikalı mürettebatı arasında yer alan 41 yaşındaki, Hindistan doğumlu Kalpana Chawla’nın büyüdüğü, Yeni Delhi yakınındaki Karnal'da büyük bir üzüntü ve yas yaşanıyor. Amerikan uzay programına girebilen bu Hintli kadın bir milyardan fazla nüfusa sahip Hindistan için büyük bir gurur kaynağı olmuştu.

Bu sabah ülkenin dört bir yanından Hintliler tapınaklara giderek Kalpana Chawla için dua etti. Ülkenin gurur kaynağı Chawla’nın dönüşü için planlanan kutlamaların yerini, yas ve dini törenler aldı.

Kalpana Chawla, 1980’lerde Amerika’ya göç etmiş ve havacılık mühendisliği dalında master eğitimi görmüştü. Daha sonra Amerikan vatandaşlığına geçen Chawla 1990’larda Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne girmiş ve illk uzay yolculuğuna 1997 yılında çıkmıştı. Kalpana Chawla’nın okul arkadaşlarından Adesh Gupta, o’nun havacılıkla ilgisini şu sözlerle anlattı:

Ne zaman bir uçak sesi duysa, sınıfın dışına çıkar semaya bakar, uçakları görmeye çalışırdı. Her zaman uçmakla ilgili işlere ilgi gösterirdi.

Yeni Delhi’deki Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nde sosyoloji dersi veren Dipankar Gupta, Hindistan halkının dünyada bir iz bırakan Kalpana Chawla’yı bir kahraman saydığını belirtti:

Biz Hintliler dünya standartlarına ulaşabileceğimize inanıyoruz. Fakat çeşitli yapısal sebepler ve diğer engeller yüzünden bu potansiyelimizi hiç bir zaman gerçekleştiremediğimizi görüyoruz. Bu bakımdan aramızdan bazıları bu tür engelleri aşmayı başarıp dünya sahnesinde bir varlık gösterdiği zaman, doğal olarak çok büyük sevinç duyuyoruz.

Hindistan bilim ve teknoloji bakanı dün Hint halkına, bilim dünyasına adını yazdıran bir ülke evladını kaybettiğini açıklamıştı. Hindistan hükümeti geçen ay ülke dışında yaşayan milyonlarca Hintli'nin başarılarını kutlamak için törenler düzenlemişti. Dün Columbia kazasında ölen Kalpana Chawla’nın adı, yabancı ülkelerde başarılı Hintlilerin listesinde, en başta yer almıştı.

XS
SM
MD
LG