Erişilebilirlik

Meclisten Yetki İstenecek - 2003-02-01


Türk hükümetinin önümüzdeki haftasonu Irak’a yönelik askeri önlemler için meclisten yetki isteyeceği bildiriliyor.

Milli Güvenlik Kurulu’nun dün olası Irak operasyonu için hükümete meclisten yetki alması yönünde tavsiye kararından sonra Başbakanlık konutunda bir toplantı yapıldı. Toplantıya Başbakan Abdullah Gül, başbakan yardımcıları, Milli Savunma, Dışişleri ve İçişleri bakanlarıyla AK Parti Genel başkanı Tayyip Erdoğan katıldı.

3 saat süren toplantıda Irak’la ilgili askeri hazırlıklar için meclisten yetki alınması konusunda 5 şubat tarihinin beklenmesi kararlaştırıldı.

5 Şubat’ta Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Irak’la ilgili yeni kanıtlar sunacak.

Kuzey Irak’a Türk askerlerinin sevki, Amerikan birliklerinin Türkiye’de konuşlanabilmeleri ya da Türk topraklarından geçiş yapabilmeleri için meclis kararı gerekiyor ve bunun için de Bakanlar Kurulu’nun yetki tezkeresini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndermesi gerekiyor.

Milli Güvenlik Kurulu dün hükümete Irak konusunda anayasanın 92’inci maddesi uyarınca adımlar atılmasını tavsiye etmişti. Anayasanın 92’inci maddesi, Türk askerlerinin yurtdışına gönderilmesi ya da yabancı ülke askerlerinin Türk topraklarında konuşlandırılması kararının meclisten tarafından onaylanmasını öngörüyor. Milli Güvenlik Kurulunun dünkü kararı, Türkiye’nin Amerikan askerlerine olası Irak savaşında topraklarında üslenme izni vermesi konusunda ilk adım olarak görülüyor.

Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, meclisten başta üsleri modernize edecek Amerikan askerleri için izin isteyeceklerini, Amerikan askerlerinin konuşlanması gerekli hale gelirse bunun için ikinci bir önerge vereceklerini açıkladı.

Bu arada dün akşam Başbakan Abdullah Gül’le konuşan Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Irak konusunda zamanın daraldığını vurguladı.

Pearson, Başbakan Gül’e, Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın belirttiği gibi sadece Türkiye değil herkes için zamanın daraldığını belirttiğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG