Erişilebilirlik

Abdi İpekçi İçin Anma Töreni - 2003-01-31


Abdi İpekçi için Zincirlikuyu Mezarlığındaki mezarı başında 1 Şubat Cumartesi günü bir anma töreni düzenlenecek.

İpekçi'nin öldürülmesinden iki yıl sonra, İpekçi'nin büyük önem verdiği Türk-Yunan dostluğunu geliştirmek amacıyla Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülleri Yunanistan Komitesi Başkanı Andreas Politakis yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda İpekçi'nin Türk-Yunan dostluğuna gönül vermiş olduğunu hatırlattı. Politakis, Türkiye'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreou'yu, yarın İstanbul'da yapılacak Abdi İpekçi'yi anma törenlerine katılmaya çağırdı. Politakis, böyle bir jestin, Papandreou'nun önemli katkılarda bulunduğu Türk-Yunan yakınlaşmasına önemli bir katkı oluşturacağını söyledi.

Papandreou, Türkiye'nin eski Dışişleri Bakanları İsmail Cem ve Hikmet Çetin'le birlikte, Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülüne layık görülenler arasında yeralıyor. 1981 yılından itibaren verilen bu ödüller için Türk ve Yunan komiteleri tarafından, kendi mesleklerinde yaptıkları çalışmalarla Türk-Yunan dostluk ve anlayışının geliştirilmesine önemli katkıda bulunan bireyler seçiliyor. İki yılda bir verilen ödüllere iki ülkeden politikacılar, sanatçılar, gazeteci ve yazarlar, bilimadamları layık görüldü. Bunlar arasında eski Başbakan Yardımcılarından Erdal İnönü ve Yunanistan'ın eski dışişleri bakanlarından Konstantin Mitsotakis de bulunuyor. Amerika'nın Sesi Radyosu Türkçe ve Yunanca Bölümleri de 2001 yılında Yunan Komitesi tarafından ödüle layık görülmüştü.

Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979 akşamı İstanbul'da Milliyet gazetesinden evine dönerken otomobili içinde vurularak öldürülmüştü. Daha sonra İpekçi'yi vuranlardan birinin, Mehmet Ali Ağca olduğu ortaya çıkarılmıştı. İpekçi'nin 4 Şubat 1979'da yapılan cenaze törenine katılanlar arasında eski Başbakanlardan Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit de bulunuyordu.

Abdi İpekçi, 9 Ağustos 1929'da İstanbul'da doğdu. 1948'de Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Yeni Sabah ve Yeni İstanbul gazetelerinde muhabir ve yazı işleri sekreteri olarak çalıştı. İstanbul Ekspres gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1954'de genel yayın müdürü olarak göreve başladığı Milliyet gazetesinin yirmi yıl başyazarlığını, yirmi beş yıl da genel yayın müdürlüğünü yaptı. İpekçi Milliyet'teki görevinin yanısıra 1959'da Türkiye Gazeteciler Sendikası başkanlığı, 1960'da Basın Şeref Divanı sekreterliği yaptı. 1972'de Türkiye Basın Enstitüsü başkanlığına getirildi.

XS
SM
MD
LG