Erişilebilirlik

Iraklı Muhalifler Macaristan'da - 2003-01-30


Iraklı muhalif gruplardan oluşturulan gönüllü bir birlik askeri eğitim almak üzere Macaristan’a vardı. Başkent Budapeşte’nin 200 kilometre güneydoğusunda yer alan Tazar askeri üssüne Çarşamba günü varan gönüllüler, Macar ve Amerikalı askeri uzmanlar tarafından eğitilecek. Eğitimin amacı ABD öncülüğünde Irak’a savaş açılması halinde bu Iraklılar’ın koalisyon birliklerine destek sağlayabilecek askeri yeteneğe kavuşturulması.

ABD ve Macaristan Savunma Bakanlıkları, muhaliflerin olası bir Irak savaşında cephe gerisinde destek sağlamaları için eğitim alacaklarını doğruladı. Bununla birlikte, Macaristan’daki Amerikalı askeri sözcü Albay Robert Stern, hava üssüne gelen gönüllü muhaliflerin sayısını açıklamadı. Albay, "Gönüllü muhalif gruplar Tazar Havaüssü’ne askeri eğitim almak üzere geldiler, önümüzdeki birkaç gün içinde talimlere başlayacağız. Konunun fazla ayrıntısına girmek istemiyorum, ama gönüllü birliğin salimen Tazar’a ulaştığını söyleyebilirim" dedi.

Macaristan Savunma Bakanlığı yetkililerinden Peter Matyuc da ülkesine askeri eğitim almak üzere gelen Iraklı muhaliflerin kesin sayısını ve hangi uçuş noktasından hareket ettiklerini açıklamadı.

Adını açıklamayan Macar kaynaklar ise, sürgünde bulunan toplam 3000 Iraklı’nın iki aşamada Macaristan’a geleceğini, bunları eğitmek üzere de 2000 Amerikan askeri personelinin görev yapacağını söylüyor.

Amerikalı Albay Robert Stern da, ülkesi tarafından dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Iraklı muhalifler arasından seçilen gönüllü birliklerin Irak’a savaş hazırlıkları çerçevesinde askeri eğitimden geçirileceğini söyledi: "Bu gönüllü birlikler temel eğitimden alarak kendilerini nasıl savunmaları gerektiğini öğrenecekler. Ayrıca Irak’ta bir savaş çıkması durumunda koalisyon kuvvetlerine lojistik destek sağlamak için tercümanlık ve muhaberat eğitiminden de geçirilecekler."

Tazar Havaüssü’nün bulunduğu yerdeki Macarlar Iraklılar’a evsahipliği yapmaktan pek hoşnut görünmüyor. Tazar Belediye Başkanı 2000 kişilik bu küçük yerleşim biriminin Irak ve Amerikalılar’ın gelmesiyle birlikte teröristlerin hedef alanına girmesinden kaygı duyuyor. Yine yapılan bir kamuoyu yoklaması ülke genelinde Macarlar’ın %80’inin Irak savaşına karşı çıktığını, 2/3'ünün de Iraklılar’ın Tazar’da eğitim almalarını istemediğini gösteriyor.

XS
SM
MD
LG