Erişilebilirlik

AB'den İhtiyatlı Destek - 2003-01-29


İngiltere, Başkan Bush’un Salı günkü konuşmasında Irak’a karşı takındığı sert tutumu desteklerken diğer Avrupa ülkeleri daha ihtiyatlı bir tepki gösterdi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Parlamento'da yaptığı konuşmada Başkan Bush’un Irak ile El-Kaide arasında ilişki olduğu iddiasını doğrularken Bağdat’ın 11 Eylül saldırılarna karıştığı yolunda bir kanıt bulunmadığını söyledi.

Savaş halinde İngiliz askerlerinin Amerikalı komutanların emrine gireceği yolundaki eleştirileri reddeden Blair, İngiliz Parlamentosu'nu Saddam Hüseyin’e karşı birlik içinde olmaya çağırdı. Başbakan Blair, kitle imha silahlarını yayılmasını durdurmaya yönelik bir girişimin Irak ile sınırlı kalmaması gerektiğini de vurguladı. Blair şöyle konuştu: "Irak ile işimizi bitirdikten sonra, yine BM çerçevesinde Kuzey Kore’nin nükleer silah programıyla ilgilenmemiz gerekecek. Kitle imha silahları ticareti yapan şirket ve kişileri önlemeliyiz. İşimiz ne zaman bitecek? Güvenliğimize yönelik tehditi etkili biçimde tam olarak durdurduğumuz zaman."

İngiltere dışındaki Avrupa ülkeleri Bush’un konuşmasına daha ihtiyatlı yaklaştı. Ancak Bush’un gelecek çarşamba günü Güvenlik Konseyi'ne Irak ile ilgili yeni kanıtlar sunma kararı Avrupa başkentlerinde övgüyle karşılandı. Fransa, ABD’nin kararından memnunluk duyduğunu belirtirken, yeni bilgilerin Irak’ta görev yapan BM silah denetçileri için yararlı olacağını bildirdi. Almanya yeni bilgileri incelemeye hazırolduğunu vurgularken Irak’a karşı bir askeri müdahelenin, mutlaka Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması gerektiği görüşünü tekrarladı.

Avrupa Birliği Dış Politika yetkilisi Javier Solana, ABD’nin diplomatik kanalllardan çalışmaya devam etmesini memnunlukla karşıladığını açıkladı. Rusya ise Dışişleri Bakanı Colin Powell’in Konsey'e sunacağı yeni kanıtları dinlemeye ve incelemeye hazır olduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG