Erişilebilirlik

Powell Saddam'ı Uyardı - 2003-01-28


BM denetçilerinin, Güvenlik Konseyi'ne verdiği raporun ardından ABD'nin bu konudaki görüşlerini Dışişleri Bakanı Colin Powell açıkladı. Powell, Irak'ın BM Güvenlik Konseyi kararlarını yerine getirmek için fazla zamanı kalmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Colin Powell, silah denetçilerinin raporunun tartışıldığı birkaç gün içinde Irak’a karşı askeri müdahale yolunda adım atılmayacağını ve Bush yönetiminin ne yapılacağı konusunda dost ve müttefik ülkelerle danışmalarda bulunduğunu söyledi. Ancak ABD’nin, Irak’ın yeterli işbirliği yapmadığı silah denetim sürecini haftalar ya da aylarca uzatmada bir anlam görmediğini belirten Powell şöyle dedi: "Bugün bile ABD hala barışcı çözüm umuyor. Ancak barışcı çözüm sadece Irak kendisini denetçilerin yardımı olmadan silahsızlandırırsa mümkün olabilir. Konu, denetçilere karanlıkta silah aramak için ne kadar zaman verilmesi gerektiği değildir. Konu, Irak’a ışıkları yakıp herşeyi gözler önüne sermesi için ne kadar zaman verileceğidir. Bunun yanıtı ise, artık fazla zaman kalmadığıdır. Irak’a barışçı yoldan silahsızlanmayı seçmesi için tanınan süre hızla tükeniyor."

Powell, gelecek ay Güvenlik Konseyi Başkanlığı'nı devralacak Almanya’nın 14 Şubat’ta silah denetçilerinden yeni bir rapor isteme hakkı olduğunu belirtti. Ancak ABD Dışişleri Bakanı, Irak’ın silahsızlanmaya yanaşmadığı bir ortamda Birleşmiş Milletler’in vereceği kararı daha fazla geciktiremeyeceğini söyledi. Powell, baş silah denetçisi Hans Blix’in, daha önce Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada 'Irak’ın BM’nin istediği silahsızlanma sürecini gerçekten kabul etmediği' şeklindeki sözlerini hatırlattı. Irak’ın barışcı çözüm fırsatını sürekli geri çevirdiğini vurgulayan Powell şöyle dedi: "Irak’ın kendisine açılan her çıkış kapısında, her diplomatik çıkış kapısında ne yaptığını izledim. Aralık ayında bize silahsızlanma konusunda çok ciddi olduklarını gösteren dört dörtlük, doğru bir rapor verebilirdi. Yapmadı. Bunun yerine fazla bir işe yaramayan 12.200 sayfalık bir rapor verdi. Denetçiler bugün açıkladı. Raporda yeni hiç bir şey yoktu. Rapora yeni hiç birşey eklememişlerdi. Denetçileri aldatmaya çalıştılar. Bizi aldatmaya çalıştılar."

Hala diplomasiye büyük inancı olduğunu belirten ABD Dışişleri Bakanı, Güvenlik Konseyi’nin karar verme aşamasına hızla yaklaştığını söyledi. Powell, o noktaya gelindiğinde 1441 sayılı Güvenlik Konseyi kararının öngördüğü seçenekleri ele alacaklarını açıkladı.

Bağdat’a silahsızlanması için son fırsat olarak hazırlanan Güvenlik Konseyi kararı, Irak bunu yerine getirmez ve BM kararlarını ihlale devam ederse, “ciddi sonuçlar”la karşılaşacağı yani askeri güce başvurulacağı tehdidinde bulunuyor.

XS
SM
MD
LG