Erişilebilirlik

Petrol Fiyatları Tırmanışa Geçti - 2003-01-25


Petrol fiyatlarında yükseliş trendi, savaşın yaklaştığı şeklinde yorumlanıyor. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Suudi Arabistan Petrol Bakanı, Irak’ta savaş olursa, ülkesinin OPEC’le birlikte üretimi arttırarak petrol ihtiyacını karşılayabileceğini açıkladı.

Irak’a karşı askeri müdahale olasılığının artması New York borsasında da ham petrol fiyatlarını dün ciddi şekilde yükseltti. Bazı uzmanlar artan fiyatların zor durumdaki dünya ekonomisini iyice sarsmasından ve bir durgunluğa itmesinden kaygı duyuyor.

New York borsasında petrolün fiyatı varil başına 87 cent artarak 33 Doları geçti. Bu oran geçen yılki fiyata oranla yüzde 60lık bir artış anlamına geliyor. Uzmanlar, Irak’la bir savaşın rakamları daha da yükselteceğinde birleşiyor.

Jim Smith, Chapel Hill, Kuzey Carolina’dan bir ekonomi uzmanı ve petrol piyasalarını çok akından izliyor.

Smith, Şubat’ta savaş çıkması durumunda ham petrolün fiyatının varil başına 40 Dolara çıkabileceğini söylüyor. Smith’e göre, dünya çapında petrol arzı fazla olsa da, petrol için belirlenen fiyata savaş için ödenen farklar da dahil. Bu arada Venezuela’daki krizi de unutmamak gerekiyor.

Suudi Petrol Bakanı Ali el-Naimi, Irak’la savaş söylentilerine rağmen piyasalarda sıkıntı olmadığı söyledi. Suudi Bakan geçmişteki kriz ve savaşlarda, petrol üreticilerinin talepleri karşılayabildiğini de belirtti.

Naimi, petrol arzıyla iligili kaygıları anladığını ancak şu an bu konuda sorun olmadığını söyledi. Üretici ve ithalatçıların kaygıları azaltmak için çalışıtığını vurgulayan Naimi, fiyatların bugünkü seviyesine yükselmesi için bir neden bulunmadığını da kaydetti.

OPEC Başkanı ve Katar Petrol Bakanı Abdullah bin Hamid Attiya da Naimi’yle aynı görüşte. Attiyah’a göre petrol arzında bir sıkıntı yok, ancak bazı çevrelerin savaş olasılığından yararlanmak istediği görülüyor.

Attiyeh, arzla ilgili kaygıların nedeninin bazen gerçek, bazen iş icabı ve bazen de yönlendirmeler olabileceğini söyledi. Katarlı bakan, gelecekte birçoklarının bu işten çok para kazandığını göreceğimizi de vurguladı.

Katar Petrol Bakanı, OPEC’e üye ülkelerin Mart ayında yeniden toplanacağını ve bu tarihten sonra petrol arzında bir fazlalık bile yaşanabileceğini belirtti. OPEC ay başında, 1 Şubat’tan geçerli olmak üzere günlük petrol üretimini 1 buçuk milyon varil arttırmaya karar vermişti.

XS
SM
MD
LG