Erişilebilirlik

Davos'un Başlıca Konuları: Irak ve Ekonomik Durgunluk - 2003-01-23


İsviçre’nin Davos kentinde başlayan Dünya Ekonomik Forumu toplantılarında bu yıl özellikle olası Irak savaşı ve dünya çapındaki ekonomik yavaşlama üzerinde duruluyor.

Amerikan Morgan Stanley yatırım bankasının baş ekonomisti Steven Roach, dünya ekonomisi açısından bir motor niteliği taşıyan Amerikan ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğini söyledi. Buna karşılık, Amerikalı sanayici ve işadamlarını biraraya getiren Conference Board’un temsilcisi Gail Foster, iyimser konuştu ve Amerikan ekonomisinin bu yıl en az yüzde 3 büyüme oranına ulaşacağını söyledi.

Her yıl düzenlenen Davos zirvesi, dünyanın birçok ülkesinden siyasi liderleri, işadamlarını ve uzmanları biraraya getiriyor. Bu yıl toplantıya katılan 104 ülkeden 2 bin 300’den fazla temsilci arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Abdullah Gül de bulunuyor.

Bu arada Brezilya’da, Davos toplantısını protesto amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da küreselleşme karşıtı Dünya Sosyal Forum toplantısı düzenleniyor.

XS
SM
MD
LG