Erişilebilirlik

Krueger Ankara Ziyaretini Tamamladı - 2003-01-16


IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Ankara’daki temaslarını tamamladı. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye giden IMF yetkilisi Başbakan Abdullah Gül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’le görüştü.

Görüşmelerde Türk ekonomisi ve IMF destekli ekonomik reform paketi ele alındı; hükümetin mali istikrarı sağlaması için atması gereken adımlar üzerinde duruldu.

Krueger, verimli geçtiğini söylediği görüşmelerde hükümetin enflasyonu düşürme, kamu borçlarını azaltma ve ekonomik büyüme konusunda vermiş olduğu taahhütlerini tekrarladığını belirtti.

Hükümetin 2003 yılı için vaat ettiği %5’lik büyüme ve %20’lik enflasyon hedeflerinin fizibl olduğunu söyleyen IMF yetkilisi, ancak bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için reform programına sıkı sıkıya bağlı kalınması gerektiğini bildirdi.

“Başbakan Gül ve ekibiyle iyi niyetlerin eyleme dönüştürülmesi gerektiği konusunda mutabık kaldık” diyen IMF Başkan Yardımcısı, bir süre önce açıklanan bütçe paketini ve 2003 özelleştirme planını bu yolda atılmış olumlu adımlar olarak niteledi.

Anne Krueger, önümüzdeki haftalarda da, hükümetin mali durumu güçlendirecek, bankacılık sistemini sağlam temellere oturtacak ve özel sektör için koşulları iyileştirecek adımlar atması gerektiğini de sözlerine ekledi.

IMF yetkilisi, güçlü ekonomik politikaların hızla belirlenip uygulamaya konulmasının Türk ekonomisini güçlendireceğini ve Türk halkının yaşam standartlarını yükselteceğini belirtti.

IMF yetkilisi, hükümet politikalarını kesinleştirir-kesinleştirmez 2003 yılı bütçesini ve diğer önemli konuları görüşmek üzere IMF heyetini Ankara’ya göndermeye hazır olduklarını da belirtti.

XS
SM
MD
LG