Erişilebilirlik

ABD Iraklı Muhaliflere Askeri Eğitim Verecek - 2003-01-16


ABD Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak’ta Saddam Hüseyin rejimine muhalif grupların üyelerini temel askeri eğitimden geçireceği açıklandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, gönüllüler için bu 30 günlük eğitimin, Macaristan’da verileceğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Myers, Savunma Bakanlığı'nda Çarşamba günü yaptığı basın toplantısı sırasında Amerikan Kara Kuvvetleri’nden birkaç yüz kişilik bir ekibin, Macaristan’da, Iraklı muhalifleri eğitmeye yakında başlayacağını bildirdi. Iraklı Kürtler ve diğer muhalif grupların üyelerinden oluşan grupların Macaristan’a gitmeye başladığını söyleyen Orgeneral Myers, bu kişilere, 30 gün boyunca temel askerlik eğitimi verileceğini açıkladı.

Bu kişilerin gönüllüler olduğunu bildiren ABD Genelkurmay Başkanı, eğitim programıyla bu kişilerin, Irak’a gidecek Amerikan askeri birlikleriyle uyum içinde çalışmasının amaçlandığını söyledi. Sayıları açıklanmayan bu gönüllüler, Amerikan kuvvetlerine tercüman ve rehber olarak yardım edecek.

Genelkurmay Başkanı'nın Savunma Bakanlığı'ndaki basın toplantısına Bakan Donald Rumsfeld de katıldı ve Amerika’nın Basra Körfezi bölgesinde askeri yığınak yapmaya devam etmesinin, savaşın kaçınılmaz olduğu anlamına gelmediğini tekrarladı. Genelkurmay Başkanı Myers da Bakanın bu açıklamasını destekledi ve “Askeri açıdan, dönüşü olmayan nokta diye birşeyin sözkonusu olmadığını belirteyim” dedi.

Basın toplantısında Savunma Bakanı Rumsfeld, ABD’nin NATO ittifakından, Irak’ta bir savaşa hazırlık olarak destek istediği yolundaki haberleri doğruladı. Ancak Bakan bu temasların henüz başlangıç aşamasında olduğunu söyledi. Çarşamba günkü haberlerde ABD’nin, NATO ittifakından savaşa hazırlık olarak, üye ülkelerin, hava sahalarını, üslerini, limanlarını ve yakıt ikmal tesislerini kullanıma açmasını istediği bildirilmişti. ABD ayrıca ittifakın, Türkiye’ye, Patriot füzesavar sistemleri sevketmesini istemişti.

ABD Genelkurmay Başkanı basın toplantısında Irak hükümetinin savaş halinde sivilleri kalkan olarak kullanmaya hazırlandığı yolundaki haberlere de değindi. Orgeneral Myers, sivilleri kalkan olarak kullanmanın uluslararası hukukun ihlali ve bir savaş suçu demek olacağını söyledi. Myers, savaş durumunda ABD’nin sivillere zarar vermemek için her türlü gayreti göstereceğini de ifade etti. Ancak Myers, askeri açıdan vurulması şart olan hedefler çevresine kasıtlı yerleştirilmiş sivillerin zarar görmesi halinde, bundan Bağdat’ın sorumlu olacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG