Erişilebilirlik

'Plana İki Tarafın da İtirazları Var' - 2003-01-15


Kıbrıs Türk ve Rum Cumhurbaşkanları BM barış planını görüşmek üzere Lefkoşa’da biraraya geldi.

Rauf Denktaş’la Glafkos Klerides arasında, Lefkoşa'daki ara bölgede yapılan görüşmeye, Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto da katıldı.

Denktaş, görüşmede, Annan’ın barış plânında görmek istedikleri değişikliklerin ele alındığını söyledi, belgeye iki tarafın da itirazları bulunduğunu belirtti.

NTV televizyonunun haberine göre toplantıda bu itirazları dile getirdiklerini belirten Denktaş, “Görüşmeleri iyi niyetle sürdüreceğiz. Verebileceğin bir şeyse vereceksin, veremeyeceğin bir şeyse veremeyeceksin. Umarım bir yere varırız” dedi.

Rum Cumhurbaşkanı Glafkos Klerides de, Kıbrıs sorununa 28 Şubat’a kadar çözüm bulunmasının mümkün olup olmamasının, müzakerelerin gidişatına bağlı olacağını söyledi.

Bu arada, Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs’la entegrasyon sürecinin, zamanı gelince, yeniden gözden geçireleceğini söyledi.

Annan plânın görüşülmekte olduğuna dikkati çeken Buluç, “Barış süreci için önümüzde bir takvim vardır. Bu takvimin nihai tarihine ulaşıldığı aşamada, yeni bir değerlendirme yapılacaktır” dedi.

BM gözetimindeki tampon bölgede biraraya gelen Rauf Denktaş ve Glafkos Klerides Cuma günü tekrar görüşecek.

XS
SM
MD
LG