Erişilebilirlik

Elvis Hala Gönüllerde - 2003-01-15


8 Ocak, Rock’n’Roll Kralı Elvis Presley’in 68. doğumgünüydü. Ölümünün üzerinden 26 yıl geçen Elvis, bugün hala ünlü.

Elvis yalnızca tek bir çeşit değil, pop, rock, blues, folk, dinsel ve kolay dinlenir müzikte de unutulmaz bir yere sahip. Kanada’daki üç konserinin dışında sadece Amerika’da sahneye çıkan Elvis Presley İngilizce’nin dışında hiç şarkı söylememesine rağmen tüm dünyada ödüller kazandı, bir numaraya çıktı, plakları ve filmleriyle milyonlarca kişinin sevgilisi oldu.

Elvis Aaron Presley, 8 Ocak 1935’de Mississippi eyaletinin Tupelo kentinde doğdu. Ailesi son derece yoksuldu. Çocukluğunda kilisede ayinler söyler, fırsat buldukça müzik dinlerdi. Hem de her türünü. Elvis 13 yaşındayken ailesi Tennessee eyaletinin Memphis kentine taşındı. Öyle yoksullardı ki derse verecek paraları olmadığı için Elvis, gitar çalmayı kendi kendine öğrendi. Liseden sonra bir süre kamyon şoförlüğü yaptı. 1953’de annesi için yazdığı "My Happiness" adlı ilk parçasını kaydetti.

Elvis ilk şarkısını Memphis Kayıt Stüdyosu’nda 3 Dolar'a doldurdu, annesine doğum günü armağanı olarak. Stüdyo, sesine hayran kalıp onu daha büyük bir plak şirketine tavsiye etti. Sun Plak Şirketi'nin sahibi Sam Phillips uzun bir süredir siyahlara özgü rhythm ve blues şarkıları söyleyecek beyaz bir şarkıcı arıyordu. Elvis birkaç ay küçük bir grupla çalıştı ve 19 Temmuz 1954’de "That’s All Right" adlı ilk plağını çıkardı. Elvis’in ilk plağı Memphis’de iyi sattı, yerel radyolarda defalarca çalındı. Sam Phillips ayrıca Elvis’in birçok yerde konser vermesini sağladı. Rock’n’Roll devri başlamıştı, bütün dünya sallanıp yuvarlanıyordu. Elvis Presley’in bundan sonra doldurduğu ilk plak listebaşı oldu, sanatçıya televizyon yolunu açtı.

Birkaç yıl içinde Elvis Presley, rock’n’roll şarkıları, hareketli sahne show'u ve kıvrak danslarıyla büyük ün kazandı. Ayrıca Amerika’da ilk kez büyük bir tartışma başlattı. Sahne show'unu seksi bulan ve gençler üzerinde kötü bir etkisi olduğunu savunanlar vardı. Ama gençler her konserinde kendilerinden geçiyor, özellikle de genç kızlar peşini bırakmıyorlardı. Elvis 1956’da ilk filmini çevirdi. Filmle aynı adı taşıyan şarkısı bir numara oldu. "Love Me Tender".

Elvis Presley 1950’lerde Hollywood’un en çok kazanan aktörüydü. 31 film çevirdi. Ardından Almanya’da askerlik yaptı. Amerikalı bir subayın kızı olan 14 yaşındaki Priscilla’ya aşık oldu. Evlenmek için yedi yıl bekledi. Düğün 1967’de yapıldı. Priscilla 21, Elvis 32 yaşındaydı. Bir yıl sonra tek çocukları Lisa Marie doğdu. Lisa Marie de yıllar sonra popun kralı Michael Jackson’la 18 ay süren bir evlilik yaptı. Elvis’e çok benzeyen Lisa Marie ardından Oscar ödüllü aktör Nicholas Cage’le evlendi, ancak bir süre önce bu evlilik de geride kaldı. Elvis Presley, 3 Grammy ödülü aldı yaşamı boyunca. İlk ödül 1967’de dini şarkıları topladığı albümle geldi. Elvis Presley 1960’larda Las Vegas’da sayısız konser verdi, ardından Amerika turnesine çıktı. Biletler kapış kapış satılıyor, hayranları Elvis’i görmek için saatlerce bekliyor ve her defasında onu çılgınca alkışlıyorlardı. Konserler, turneler, uykusuz geceler, hovardalıklar birbirini izledi ve Elvis Presley uyku ilaçları almaya başladı. İlaçlar kilo almasına neden oldu, kilo sorunu depresyona yolaçtı. Ardından evliliği bozuldu. Elvis’in albümlerinin çoğu 1970’lerde çıktı. Televizyon konserleri de büyük ilgi gördü. 1973’de Hawaii’den yayınlanan konseri 40 ülkede bir milyar kişi tarafından izlendi.

Son albümü 1976’da kaydettiği "Moody Blue" oldu. Elvis Presley 16 Ağustos 1977’de evinde ölü bulundu. Önce kalp krizi geçirdiği söylendi ancak daha sonra aşırı dozda ilaç aldığı anlaşıldı. Ölümünün üzerinden geçen 26 yılda Elvis, bırakın unutulmayı, ününe ün kattı demek daha doğru olur. Bugün de Elvis’in ölmediğine inanan hayranları, onu taklit eden binlerce showmen, listebaşı parçalarını kullanan yüzlerce şarkıcı var. Bugün de Elvis Presley Rock’n’Roll’un tartışmasız en büyük ismi.

XS
SM
MD
LG