Erişilebilirlik

Lieberman Demokratlar'ın Başkan Aday Adayı - 2003-01-13


ABD’de Demokrat Partili Senator Joseph Lieberman, 2004 yılı başkanlık seçimi için partisinden aday olmak istediğini açıkladı.

2000 yılı seçimlerinde Al Gore’un Başkan Yardımcısı adayı olan Senatör Lieberman “2 yıl önce daha iyi bir Amerika sözü vermiştik. Fakat bu sözümüzü tutamadık” dedi.

Anketler, Musevi olan Lieberman’ın Demokratik Parti'nin diğer aday adaylarından daha fazla şansa sahip olduğunu gösteriyor.

Senator Lieberman, Demokrat Parti'den aday adaylığını Connecticut Eyaleti'nin Stamford kentinde, mezun olduğu lisede açıkladı.

Ülkenin güvenliğini korumak, ekonomiyi canlandırmak ve Amerikan değerlerini yüceltmek için çalışmaya hazır olduğunu söyleyen Liebarman, “Bugün 2004 yılında yapılacak Başkanlık seçimlerinde Amerika Başkanlığına aday olduğumu açıklıyorum ve kazanacağıma inanıyorum” diye konuştu.

Senator Lieberman 2000 yılı seçimlerinde Al Gore’un Başkan Yardımcısı adayıydı. Kamuoyu yoklamaları, 2004 yılı seçimlerinde, Demokratik Parti'nin başkan aday adayları arasından Lieberman’ın önde gidenlerden biri olacağını gösteriyor.

Senatör Lieberman, Bush’un Irak politikasını destekliyor fakat yönetimin Kuzey Kore ile ilgili politikasının yanlış olduğunu savunuyor. Connecticut eyaleti Senatörü, eğer, Demokrat Parti'nin başkan adaylığını kazanırsa, ilk defa bir Amerikalı Musevi olarak başkan adayı olacak.

Senatör Lieberman, adaylığını açıklamakla, eski Vermont Valisi Howard Dean, Missouri Senatörü Richard Gephardt, Massachusetts Senatörü John Kerry ve North Carolina Senatörü John Edwards’ı geride bırakmış oldu.

XS
SM
MD
LG