Erişilebilirlik

'Denetim Ancak Bir Yılda Tamamlanır' - 2003-01-13


Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi Başkanı Muhammed El-Baradey, Irak’taki denetimlerin düzgün bir şekilde yapılması için bir yıl gerektiğini söyledi.

Bağdat hükümetinin nükleer silah programını incelemekle görevli yetkili, Pazartesi günü, Paris’te yaptığı açıklamada, silah müfettişlerine engel çıkarılmadığını, ancak yardım da edilmediğini söyledi.

El-Baradey’le baş silah denetçisi Hans Blix’in Irak’la ilgili ikinci raporlarını Güvenlik Konseyi’ne 27 Ocak’ta sunmaları gerekiyor.

Bu arada, Türkiye’deki askeri üsleri incelemekle görevli Amerikan ekibinin büyük bir bölümü çalışmalarına başladı.

100'den fazla uzmandan oluşan ekip, Türk subaylarla birlikte, 10 gün süreyle Diyarbakır, Batman, Malatya ve Muş havaalanları ile Mersin ve İskenderun limanlarında incelemelerde bulunacak.

Ekibin hazırlayacağı rapor çerçevesinde üslerde yeni inşaat yapılması mümkün. İnşaat Amerikan F-117 ve B-2 gibi özel tesis gerektiren gelişmiş bombardıman uçaklarının konuşlandırılmasıyla ilgili olacak.

ABD ve İngiltere’nin Körfez bölgesine askeri yığınağı devam ederken Birleşmiş Milletler denetçilerinin çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Kasım ayından bu yana onlarca tesisi inceleyen silah müfettişleri, Pazartesi günü de, Bağdat yakınlarında 3 yerde araştırmalar yaptı. İki ayrı grup Bağdat Teknik Üniversitesi ve Bağdat Üniversitesi’nin Fen Fakültesi’nde öğrenci ve öğretim üyeleriyle görüşmeler yaparken, üçüncü bir grup başkent yakınlarındaki bir füze tesisini inceledi.

Bu arada, İngiliz lojistik destek birlikleri Küveytte konuşlanmaya başladı. 102. Lojistik Tugay, bu hafta sonu bölgeye sevkedilmesi planlanan İngiliz kara birliklerinin levâzım ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak. İngiliz uçak gemisi Ark Royal da şu anda Körfez’e doğru yol alıyor.

Savaşın ne zaman başlayacağıyla ilgili tartışmalar devam ederken, Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Irak'tan ayrılmayı düşünmediğini söyledi. Aziz, Cezayir ziyaretinden sonra İngiliz radyosuna verdiği demeçte, "Saddam Hüseyin ülkesini asla terk etmeyecek ve en son Irak kurşunu sıkılana kadar da ülkesinde kalacak" dedi. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, bir süre önce yaptığı açıklamada, Saddam Hüseyin'in ülkeden ayrılmasının savaşı önleyebileceğini söylemişti.

Irak’ın hükümet organı El-Tavra gazetesinin bugünkü yorumunda, Iraklıların kanlarının son damlasına kadar savaşacakları kaydediliyor. Yoruma göre bunun nedeni Iraklılar'ın kendi toprakları için savaşacak olmaları.

Savaş hazırlıklarıyla birlikte soruna barışcı bir çözüm yolu bulma çabaları da sona ermiş değil. Ortadoğu gazetelerinde Ürdün Kralı Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Başbakan Abdullah Gül’un diplomatik girişimlerine değiniliyor. Gül, Pazar günü, Tahran’da yaptığı açıklamada, Türkiye’yle İran’ın, Bağdat hükümetinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını şüpheye yol açmayacak şekilde uygulaması gerektiği görüşünü paylaştığını söylemiş, "Bu bölgede çıkacak muhtemel bir savaşın maliyetlerini yine bu bölge halkının ödeyeceği açıktır. Hepimizin kaygısı da budur" demişti.

XS
SM
MD
LG