Erişilebilirlik

Berlin'den Washington'a Uzanan Yolculuk - 2003-01-09


Bu haftaki Sanat Dünyası programında Berlin’den başlayıp Washington’a uzanan bir edebiyat ve müzik gezintisi yapıyoruz. Gezimize bir süre Berlin’de yaşayan edebiyatçı Demir Özlü de katılacak.

1980’de 12 Eylül askeri darbesinden sonra İsveç’in başkenti Stockholm’e yerleşen Demir Özlü, Avrupa'nın birçok kentlerinde yaşadıktan sonra geçenlerde Türkiye’ye dönene kadar Berlin’de bulunuyordu. 1983’de yine Almanya’da yayınlanan bir yazısı nedeniyle kendisine yurda dön çağrısı yapılan ancak çağrıya uymadığı için 10 yıl süreyle Türk vatandaşlığını kaybeden Demir Özlü, son romanını Berlin’de bitirdi.

Demir Özlü, Berlin’deyken arkadaşımız Gürkan Kesici, kendisiyle edebiyat çalışmaları ve yeni romanı hakkında konuştu. Berlin deyince akla elbette kabare geliyor. Weimar Cumhuriyeti, ardından Nazi Almanyası döneminde Berlin’i, Zarah Laender’in şarkıları, Marlene Dietrich’in Mavi Meleği ve Amerikalı müzikal ustası Bob Fosse’nin ünlü "Kabaret" filmi olmadan düşünmek olanaksız. Amerikan müzikalleri ve kabare şarkılarının bestecileri sanatlarının büyük bölümünü 1930’larda Naziler'den ABD'ye kaçan Alman bestecilere borçludur.

XS
SM
MD
LG