Erişilebilirlik

Nelson'ın Adı 2002'de Şarapla Anıldı - 2003-01-03


Adını, verdiği yardım konserleri ve hafızalara kazınan ünlü melodileriyle gündemde tutan ünlü müzisyen Willie Nelson, şimdilerde rol aldığı bir reklamla adını duyuruyor. Nelson, Kentucky’nin Nelson kentindeki bağlarda yetiştirilen üzümden yapılan bir şarabın reklamıyla televizyonlarda sık sık görünüyor. Şarabın nasıl içilmesi gerektiği sorulduğunda cevabı hazır: “Yavaş yavaş ve kaliteli müzikle içerseniz tadına doyum olmaz” diyor.

Aslında, Willie Nelson çok yönlü bir sanatçı. Geleneksel pop, dans, caz, blues, folk, kovboy, her tür müzikten melodileri birleştirip kendine özgü bir stil'le çalıp söylüyor yıllardır. Babalarının ölmesi, annelerinin de onları bırakıp kaçması üzerine Willie Nelson ve kızkardeşi küçük yaştan itibaren Teksas’ın Abbott kentinde büyükanne ve dedeleri tarafından yetiştirildi. Gitara başladığı zaman 7 yaşındaydı, o yaşta şarkı sözleri de yazıyordu. 1954 yılında Teksas’ın Forth Worth kentinde KCNC radyosunda halk müziği DJ’i olarak çalışmaya başladı.

1956’da ilk plağını doldurdu. Willie Nelson 1960’da halk müziğinin beşiği Tennessee’nin Nashville kentine yerleşti. Çeşitli gruplarda gitar çaldı, solistlik yaptı, onlarla turnelere çıktı. 1961’de şansı açıldı Willie Nelson’ın, sadece kendi grubunu kurmakla kalmadı, yazdığı, bestelediği bazı şarkılar ünlü sanatçılar tarafından liste başı olunca, şarkı sözü yazarı ve besteci olarak da üne kavuştu. "Good Hearted Woman", "I Love You A Thousand Ways", "On The Road Again," Nelson’ın ününe ün katarken, başka sanatçıları da meşhur etti. 1982’de Elvis Presley’in üne kavuşturduğu "Always On My Mind" şarkısıyla iki hafta sürekli pop listelerinde birinci sırada kaldı. Nelson platin plak aldı. Birkaç yıl boyunca ünlü sanatçılarla söylediği düetler listelerden inmedi. İspanyol sanatçı Julio İglesias’la birlikte söylediği "To All the Girls I’ve Loved Before" şarkısı 1984’de pop listelerinde ilk beşe girdi, en çok sayılan plak oldu.

Willie Nelson, 1980’lerde film de çevirdi. O yıllarda çiftçilere yardım konserlerine başladı. 1980’lerin sonunda 16 milyon Dolar'dan fazla vergi borcu yüzünden Vergi Dairesi'yle başı belaya girdi. 1991’de bütün evleri, kayıt stüdyoları, çiftliklerine el konuldu, beş parasız kaldı. İki yıl sonra 1993’de 60 yaşına girdiğinde konserler ve turnelerle borçlarını tümüyle ödemiş ve yeniden kayıt çalışmalarına başlamıştı. Son albümü "The Great Divide" büyük ilgi gördü.

Willie Nelson, albümün başarısını yılların birikimi olarak tanımlıyor ve çocukluğundan bu yana dinlediği blues türü müziğin Amerikan halk müziğinin temeli ve bütün müzisyenlerin ilham kaynağı olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG