Erişilebilirlik

Başkan'ın Bir Yılı - 2003-01-02


Başkan Bush 2002’yi, ülke içinde iktidarını kuvvetlendirmiş, yurt dışında ise farklı derecelerde destek sağlamış olarak tamamladı. Başkan geçen bir yılı Irak’ın yarattığı tehdidi anlatmak ve Amerikan Kongresi’ni Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolunda tutabilmek için güçlü bir mücadele vererek geçirdi.

29 Ocak 2002 günü Başkan, seçim yılı ortamında Kongre’nin önüne çıkarak, dünyanın bir başka köşesindeki tehdidi ortadan kaldırabilmek için halktan destek istedi:

"Irak Amerika’ya düşmanlığını sergileyip terörizmi desteklemeye devam ediyor."

Bütün bir yıl boyunca ülke içi politikalarla uluslararası kaygılar birbirine bağlı olarak görüldü ve başkan, seçim kampanyalarında bu konuları vurguladı. Bush Cumhuriyetçi partili adayları desteklemek için katıldığı seçim kampanyalarında, Irak lideri Saddam Hüseyin’in yarattığı tehlikeyi ortadan kaldırma isteğini dile getirdi:

"Saddam, kitle imha silahlarının bulunmadığını söyledi fakat 11 yıl boyunca dünyayı, aldatıp kandırdı."

Başkan tüm ülkeyi dolaşarak yaptığı konuşmalarda ülke içi ve dışındaki güç görevleri anlattı ve Amerikalı seçmenleri sandık başına giderek Cumhuriyetçi partili adaylara oy vermeye çağırdı.

"Eğer özgürlüğü seviyorsanız, bu ülkenin vatandaşı olarak seçime katılma yükümlülüğünüz var. Eğer özgürlüğe inanıyorsanız, demokratik sistemi koruma sorumluluğu altındasınız."

Başkan, Kasım ayındaki seçim öncesi günlerde tüm zamanını, prestijini ortaya koyarak kampanya yapmakla geçirdi. Bu yıl başkanlık seçimi yoktu, fakat Bush valilik, Senatörlük ve Kongre üyeliği için yapılan seçimlerde, önemli gördüğü her bölgeye giderek partisinin adayları için oy istedi. Virginia Üniversitesi siyaset bilimi profesörlerinden Larry Sabato başkanın halktan gördüğü desteğin, Cumhuriyetçi adayların kazanmasına yardımcı olduğunu söyledi. Bu sayede parti, Senato’da çoğunluğu yeniden ele geçirdi, Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğunu da korudu. Bu sayede, Başkan Bush da dört yıllık döneminin ikinci yılında sağlam bir Kongre desteği sağlamış oldu:

"Bu yıl, Başkan Bush için görev döneminin tam yarısıydı. Temsilciler Meclisi ile Senato’da sağlanan sonuçlar, büyük çapta onun çabalarının sonucu oldu. Başkanın, adaylar ve parti için para toplama kampanyalarına katılması, ülkeyi baştan başa dolaşması ve gerek iç gerekse dış politika alanlarında uyguladığı politikaların destek görmesi, partisinin Senato ve Temsilciler Meclisi seçimlerinde sonuç almasını sağladı."

Başkan Bush’un bütün bir yıl boyunca kamuoyu yoklamalarına göre, halktan gördüğü destek yüksek oranlarda seyretti. Bu nedenle belki de halk, gündemindeki konulardan ziyade kişiliği hakkındaki düşüncelerle hareket etti:

"Başkan Bush tıpkı Başkan Reagan gibi, bir kovboy imajı, Teksas’da çiftlik sahibi, bir iyi adam imajı yaratmak için çalıştı."

Bu görüş California Eyaleti’ndeki Claremont-McKenna Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Jack Pitney’e ait. Pitney Amerikan halkının çok hoşuna giden bu görünümün, batıda kuşku ve tepki doğurduğunu söylüyor:

"Biz Amerikalılar kovboylara baktığımız zaman kahramanlık, dürüstlük, sadakat gibi yüksek değerler düşünürüz. Halbuki öteki ülkeler kovboyları bambaşka görür. Dışarda kovboy denince, isyankar ve tehlikeli bir insan akla geliyor."

Profesör Pitney yeni yılda Başkan Bush’un ülke içi desteği korumaya, ülke dışında ise destek kazanmaya ağırlık vereceğini belirtiyor. Profesör Pitney olumlu bazı belirtilerin de varlığına işaret ediyor. Bu uzmana göre, ülke dışındaki bazı kamuoyu yoklamalarının Bush ve Amerika hakkında gösterdiği imajın tam tersine, Başkan, bazı dünya liderlerini ikna etmeyi başardı. Profesör şöyle konuşuyor:

"Yabancı liderlerin fikirleriyle genel kamuoyu yoklamalarında gördükleriniz arasında büyük farklar var. Yabancı ülke liderleri Başkan Bush’la doğrudan temas halinde oldukları için yarattığı izlenimle bağdaşmayan bir yapıda olduğunu hemen görebiliyorlar."

Başkan Bush son seçimlerde partisinin kazandığı zafer nedeniyle 2003 yılına güçlenmiş olarak giriyor. Şu anda başkanın kamuoyundan gördüğü destek yüzde 60 civarında. Başkan yeni yıla, Irak’la savaş ihtimali karşısında dünya liderlerini, tehlikenin gerçekliği ve Amerika’nın bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için harekete geçmesi gerektiği konusunda ikna etme göreviyle karşı karşıya girdi.

XS
SM
MD
LG