Erişilebilirlik

'Krizin Barışçı Yollardan Çözüleceğini Umuyorum' - 2003-01-01


Başkan Bush, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in kimyasal ve biyolojik silahlarından kendi isteğiyle vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Saddam Hüseyin’in bu konudaki tutumunun hayal kırıklığı yarattığını belirten Bush, "Irak sorununun barışçı bir şekilde çözümlenmesini umut ediyorum. Yeni yılda kendime söz verdim, bu tür sorunları elimden geldiğince barışcı yollarla çözmeye çalışacağım. Fakat Saddam Hüseyin mesajı almamış görünüyor," dedi.

Başkan, Irak’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği silah bildiriminin eksik olduğunu ileri sürdü, Bağdat hükümetini kitle imha silahlarını gizlemekle suçladı.

Bush yönetimi, Irak’ın 12000 sayfalık bildirim raporunda eksiklikler olduğunu iddia etmiş ve Amerika’nın elinde bunu kanıtlayacak belgeler olduğunu bildirmişti.

Irak’ın silah yasağını ihlal edip etmediğine, müfettişlerin sunacağı rapor doğrultusunda, Güvenlik Konseyi karar verecek. İhlal sözkonusu ise ne yapılacağını da Konsey kararlaştıracak. Ancak Başkan Bush, Konsey’den çıkacak kararı yeterli bulmazsa ABD’nin kendi başına hareket edeceğini söylemişti.

Savaş çıkıp çıkmamasının Saddam Hüseyin’e bağlı olduğunu vurgulayan Başkan şöyle konuştu: "Irak sorununun barışcı yollarla çözülüp çözülmeyeceğine Saddam Hüseyin karar verecek. Gazeteler savaş yolunda olduğumuzu yazıyorlar. Niye bilmiyorum. Çünkü savaş kararını ben vereceğim ve ben, bu sorunun, barışcı bir şekilde çözümlenmesini umut ediyorum. Bölgedeki askeri varlığımızın amacı, Saddam Hüseyin’e silahsızlanmamasının sonuçlarını hatırlatmak. Kendisi yapmazsa bunu bizim yapacağımızdan emin olabilirsiniz."

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Salı günü, silah denetim işleminin sürdüğünü hatırlattı ve “Denetçilerin, raporlarını Güvenlik Konseyi’ne 27 Ocak tarihinde sunmaları üzerinde anlaşmaya varılmıştı. Irak da denetçilerle işbirliği yapıyor. Dolayısıyla, şu anda müdahaleyi gerektirecek bir durum yok” dedi. Irak’a muhtemel bir askeri müdahalenin ABD’ye en az 60 milyar Dolar'a mal olacağı tahmin ediliyor. Başkan, bu rakamla ilgili bir soruyu “Yeni bir terörist saldırı ABD’ye daha pahalıya mal olur” diyerek cevapladı.

XS
SM
MD
LG