Erişilebilirlik

Gül: 'Kararı Aceleye Getirmeyeceğiz' - 2002-12-30


Başbakan Abdullah Gül, hükümetin, Amerika’nın Irak konusundaki tüm isteklerini kabul etmeyeceğini, destekle ilgili kararın da aceleye getirilmeyeceğini bildirdi.

Türk gazete ve televizyonlarının genel yayın yönetmenlerini kabul eden Başbakan Abdullah Gül’ün “Amerika’nın kendisi bile Irak konusunda kesin kararını vermemişken, Türkiye’den bu konuda bir karar alması beklenmemelidir” dediği öğrenildi.

Haberlere göre, “Türkiye bir emirlik ben de emir değilim,” diyen Başbakan, Irak konusunda Meclis’in gizli oturum yapacağını da söyledi. Başbakan Gül, gazetecilerin “Türkiye’ye saldırı bekliyor musunuz?” sorusuna karşılık “Her türlü önlemi alacağız. Saldırı olursa havada tahrip edeceğiz” şeklinde cevap verdi. Gül, Saddam Hüseyin’in halkına zulüm eden bir diktatör olduğunu da kaydetti ve Irak liderini barış yoluyla ikna etmeye çalıştıklarını açıkladı. Hükümetin kararsız ve tedirgin gösterilmek istendiğini de bildiren Başbakan, bunun doğru olmadığını savundu, Washington’la hava üslerinin ve bazı limanların kullanımı konusunda anlaşmazlık olduğunu belirtti. Gül’ün, “Amerika üslerin, NATO anlaşmaları çerçevesinde incelenmesini istiyor, Türkiye ise bu konuda yeni bir anlaşmanın yapılmasından yana” dediği bildirildi.

XS
SM
MD
LG