Erişilebilirlik

60'lık Bob Dylan Zamana Meydan Okuyor - 2002-12-28


Bob Dylan, 24 Mayıs 1941’de Minnesota eyaletinde doğdu, Robert Allen Zimmerman adıyla. Küçük yaşta gitar ve melodika çalmaya başladı, lisede ilk grubu Golden Chords’u kurdu. 1959’da liseyi bitirdikten sonra Minnesota Üniversitesi'nde sanat okudu.

O yıllarda hayran olduğu şair Dylan Thomas’dan esinlenerek Bob Dylan adını benimsedi, 1960’da Blues şarkıcısı Jesse Fuller’la tanıştıktan sonra hayatı değişti. Gitarı, melodikası, besteleri ve şarkılarıyla halk müziğinin vazgeçilmez isimlerinden oldu. Bob Dylan, 1961’de New York’a yerleşti. Pub’larda çalmaya başladı. İlginç kişiliği, kolay akılda kalan söz ve müziğiyle büyük bir izleyici kitlesi oluşturdu. "Freewheeling" adlı parçası Amerikan halk müziğinde derin bir iz bıraktı. "Blowing in the Wind" 1963’ün en sevilen parçası oldu. "Freewheeling" de listelerde 23. sıraya yükseldi. Derken Dylan ünlü halk şarkıcısı Joan Baez’le uzun süreli bir ilişki yaşadı, onun için beste yaptı, şarkı yazdı. Fırtınalı bir özel hayatı olan Bob Dylan, 1966’da bir motosiklet kazasında yaralandıktan sonra inzivaya çekildi.

Bob Dylan, 1970’lerde halk müziğinin vazgeçilmez sesi oldu. Film çevirdi, film müziği besteledi, 1978’de dinsel müzik yaptı, turnelere çıktı sık sık, konserler verdi, resim yapmaya merak sardı. Geçen yıl da "Chronicles" adlı bir kitap yazmak üzere Simon&Schuster yayıneviyle anlaşma imzaladı. Dylan yıllar önce şiirlerini "Tarantula" adlı bir kitapta toplamıştı. 1993’de "World Gone Wrong" albümüyle En İyi Halk Müziği Albümü dalında Grammy ödülü kazandı. 1997’de "Time Out of Mind" albümüyle 3 Grammy topladı. Geçen yıl, 60 yaşında "Love and Theft" adlı albümü ve 12 yepyeni şarkıyla yeni ödüller aldı. Eleştirmenler, Dylan’ın hiç bu kadar sevecen, duygusal, kendinden emin ve başarılı olmadığını söylüyor.

XS
SM
MD
LG