Erişilebilirlik

'Saddam Hüseyin Silahsızlanmalı' - 2002-12-24


1991’de Körfez Savaşı’na son vermenin şartlarından biri olarak Birleşmiş Milletler, Irak’taki Saddam Hüseyin rejiminden nükleer, kimyasal ve biyolojik silah programlarını ortadan kaldırmasını istedi. Birleşmiş Milletler müfettişleri ülkenin bu şarta uyup uymadığını kontrol etmek etmek için Irak’a gitti. Ancak 1998’de Irak, silah denetçileriyle işbirliğine son verdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1441 sayılı kararıyla, Saddam Hüseyin’e bu oyunun bittiği mesajı verildi. Başkan Bush, Irak rejimini silahsızlandırmanın “terörle savaşta merkezi bir role sahip” olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler denetçileri Irak’a geri döndü. Ancak Başkan Bush’un söylediği gibi “Irak’ın sadece denetçilere kapıları açması yeterli değildir. Kurallara uymak demek, Irak’ın geçtiğimiz 10 yıl içinde yaptığı kandırmacalara son verdiğini göstermek için, istenen bilgiyi ve kanıtları açığa çıkarmak demektir.”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin oy birliğiyle aldığı kararda Irak’ın nükleer, kimyasal, biyolojik silah ve füze programlarından tümüyle vazgeçmesi öngörülüyor. Buna yanıt olarak Irak, 7 Aralık’ta 12 bin sayfalık bir rapor sundu. Başkan Bush bu raporun “güvenilir, tam ve doğru olması gerektiğini, aksi takdirde Irak diktatörünün davranışlarını değiştirmediğini dünyaya bir kez daha göstermiş” olacağını söyledi… Bush, “Amerika sadece bir yargıya varacaktır: Saddam Hüseyin son 11 yılda tutumunu değiştirip gönüllü olarak işbirliği yapmaya ve tamamen kurallara uymaya karar verdi mi, vermedi mi?” Başkan Bush’un söylediği gibi, “Saddam Hüseyin, kitle imha silahlarından tamamen vazgeçmelidir, Irak bunu kendisi yapmazsa Amerika kurduğu koalisyonla bunu sağlayacaktır.” Tehditlere karşı, savaş son seçenektir. Ancak Bush’un söylediği gibi “inkar etmekten ve tehlikeleri görmezden gelmekten kaynaklanan geçici barış, sadece daha geniş bir savaş ve büyük bir dehşetin başlangıcıdır… Bugün kararlılığımızı göstererek, barış içinde bir gelecek hazırlıyoruz.”

XS
SM
MD
LG