Erişilebilirlik

'Nükleer Santral Barışcı Amaçlarla İnşa Ediliyor' - 2002-12-24


İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Tahran'ın nükleer silahların dünyada hiçbir ülkeye güvenlik getirmeyeceğine inandığını ve kendilerinin sadece nükleer enerji geliştirmekle ilgilendiğini söyledi.

Hatemi, Pakistan’ın başkenti İslambad’da yaptığı açıklamada İran’ın güneyindeki Buşehir Nükleer Santrali'nin inşasını bitirmeye kararlı olduklarını belirtti.

İran’da nükleer reaktöre sahip olmaktan mutluluk duyacaklarını vurgulayan Hatemi, reaktörü enerji kazanımı ve barışcı amaçlar için kullanmaya kararlı olduklarını söyledi.

Buşehir’deki santrali şiddetle eleştiren ABD bunun İran’ın gizli nükleer silah programının parçası olduğunu savunuyor. Nükleer reaktörün inşasında İran’a yardım eden Rusya ise, Tahran’ın nükleer silah edinmeye çalıştığına ilişkin kanıt bulunmadığını öne sürüyor.

İran Cumhurbaşkanı Hatemi, ülkesinin reaktörden çıkacak her türlü nükleer ve uranyum atığını yeniden işlenmesi için başka ülkelere göndermeyi kabul edeceğini de söyledi. Hatemi, nükleer ve uranyum atıklarını başka ülkelere göndermeye hazır olduklarını, İran içinde kalmaları için ısrar etmeyeceklerini çünkü bunların çevre sorunları yaratabileceğini bildirdi.

İran Cumhurbaşkanı, ABD ve diğer ülkelerin Pakistan gibi yeni ortaya çıkan nükleer güçlerden kaygı duymak yerine İsrail’in nükleer programını soruşturmaları gerektiğini vurguladı.

İslamabad’da Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve yeni seçilen Başbakan Zaferullah Cemali’yle görüşen İran Cumhurbaşkanı, Pakistan’ı ilk kez ziyaret ediyor.

Görüşmelerde Pakistan-Hindistan ilişkilerindeki gerginlik ve Afganistan’ın yeniden imarına ağırlık verildi. Cumhurbaşkanı Hatemi, Güney Asya’da ekonomik gelişmenin sağlanması için Hindistan ve Pakistan’ı gerginliği azaltmaya ve ikili ilişkileri düzeltmeye çağırdı.

XS
SM
MD
LG