Erişilebilirlik

Uganda'nın Kuzeyinde Bir Tarafta Açlık Bir Tarafta İsyancılar - 2002-12-22


Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, şiddet olayları yüzünden Uganda’daki ciddi açlık ve güvenlik sorununun daha da büyüyeceği uyarısında bulundu.

Gıda Programı yetkilileri, Tanrı’nın Direniş Ordusu adlı isyancı grubun Gulu, Kitgum ve Pader’de yüzbinlerce kişiye terör estirdiğini bildirdi. Halk, yiyecek bulmak ve şiddetten kurtulmak amacıyla Birleşmiş Milletler kamplarına akın ediyor.

Dünya Gıda Programı, Ugandalılar için gerekli 44 bin ton gıda maddesini alabilmek için 24 milyon dolara ihtiyaç olduğunu açıkladı. On yıldır Uganda hükümetini devirmeye çalışan isyancı grup kaçırdığı çocukları asker olarak kullanmak ve cinsel istismarla da suçlanıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Uganda’nın kuzeyinde yaşayan binlerce kişinin açlıktan ölüm tehlikesi altında olduğunu açıkladı. Gıda Programı yetkilileri isyancıların saldırı ve adam kaçırma tehditleri altında çalışmalarını sürdürüyor. Yüz binlerce kişinin korunak ve yiyecek bulmak amacıyla uluslararası yardım kamplarına sığındığı bildiriliyor.

Dünya Gıda Programı Sözcüsü Christiane Berthiaume, yardım alanların sayısının 800bine ulaştığını açıkladı.

Sözcü, kamplara sığınanların hayatta kalabilmek için gıdaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Sözcüye göre kamptan ayrılmak son derece tehlikeli. İsyancılar, kamptan yiyecek ya da yakacak bulmak için ayrılanlardan hergün en az yirmisini kaçırıyor. Kaçırılanlar da isyancılar için savaşmaya zorlanıyor.

Yardıma ihtiyaç duyanlara ulaşmak son derece güç. Gıda Programı dışında bölgede uluslararası yardım örgütü yok. Gıda Programı da bu kişilere ancak askerlerin koruması altında yardım edebiliyor.

Tanrının Direniş Ordusu 10 yıldır Uganda hükümetini devirmeye çalışıyor. İsyancılar bu süre içinde binlerce çocuğu kaçırarak ya savaşçı ya da seks kölesi olarak kullandı.

Bölge halkı tarlalarını ekip biçmeye de korktukları için Uganda’da açlık sorunu ciddi boyutlara ulaştı. Ancak sorunlar bununla da sınırlı değil. Gıda Programı gelen yardımın azlığı yüzünden Ekim ayında dağıtımda yüzde 30luk bir kesintiye gitti. Yeni yardım gelmemesi halinde Ocak ayında yüzde 40lık ikinci bir kesinti daha yapılacak.

XS
SM
MD
LG