Erişilebilirlik

Filistin'de Seçimler Ertelendi - 2002-12-22


Filistin yönetimi, 20 Ocak’taki başkanlık ve parlamento seçimlerini süresiz erteledi. Kararın İsrail’in Batı Şeria’daki kentlerde işgali sürdürmesi nedeniyle alındığı bildirildi.

Filistinli yetkililer İsrail askerleri çekilmeden seçim yapmanın imkansız olduğunu açıkladı. İsrail, Haziran ayındaki intihar saldırıları üzerine Batı Şeria’daki sekiz kenti yeniden işgal etmişti.

Filistin yönetminin başkanlık ve parlamento seçimlerini erteleme kararı, bugün yapılan kabine toplantısından sonra açıklandı.

Açıklamada, 20 Ocak’ta yapılması planlanan seçimlerin gerçekleşmesinin, İsrail ordusu yeniden işgal ettiği Filistin bölgelerinden çekilmeden olanaksız olduğu belirtildi.

İsrail ordusu, Haziran ayında İsrail içinde girişilen bir dizi bombalı intihar saldırısından sonra sekiz büyük Filistin kentinden yedisini yeniden işgal etmişti.

Filistin lideri Yaser Arafat, geçen Eylül ayında Filistin yönetiminde reform isteyen Amerika, Avrupa Birliği ve Filistin halkından gelen ağır baskı sonucu seçimlere gitme kararı almıştı.

Ancak bu ay başında Arafat, İsrail işgali nedeniyle seçimlerin büyük olasılıkla erteleneceğini açıkladı.Önceki gün ise Filistin Seçim Kurulu, resmen seçimlerin ertelenmesini tavsiye etti.

Erteleme kararı açıklanırken, bölgede şiddet olayları devam etti.İsrail askerleri, bugün Gazze’nin güneyinde okuldan evine yürüyen 11 yaşında bir Filistinli kızı vurarak öldürdü.Bu, geçtiğimiz hafta içinde İsrail askerlerinin rastgele açtığı ateş sonucu ölen dördüncü Filistinli çocuk oluyor.

İsrail ordusu bugün Gazze’de ana yollara barikat kurarak, bölgeyi fiilen üç ayrı parçaya ayırdı.

Yedi saat sonra bir Filistinli, İsrail askerleri tarafından vurularak öldürüldü.İsrail ordusu, Filistinlinin Gazze’nin güneyindeki Morag yahudi yerleşim merkezini koruyan askerlere otomatik tüfek ve elbombasıyla saldırdığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG