Erişilebilirlik

Straw: Yanlış Bildirim Savaş Sebebi Sayılmaz - 2002-12-19


İngiltere Irak’ın silahlarla ilgili sunduğu 12 bin sayfalık bildirimde yalanlar bulunduğunu belirtti, fakat bu noktanın tek başına savaşı başlatmaya yetmeyeceğini söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, diplomasi ve silah denetimlerinin Irak bunalımını barışçı bir şekilde çözmek için devam etmesi gerektiğini belirtti.

Jack Straw Irak’ın silah programları hakkında sunduğu bildirimde eksiklikler ve yanlışlar bulunduğunu söyledi. Ancak Bakan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin son aldığı karardaki “hükümlerin fiilen ihlali” koşulunun sağlanması için, Irak’ın silah denetimine müdahale etmiş olması gerektiğine işaret etti. Kuralların fiilen ihlali, Irak’a ABD’nin öncülüğündeki savaş için sebep sayılacak. Ancak Bakan, uluslararası toplumun Irak Lideri Saddam Hüseyin’le askeri bir çatışmaya girmek için aceleci davranmamasını istedi: "Bugün bizim yapmamız gereken iş sakin ve gayet bilinçli bir şekilde Irak’ın uluslararası sorumluluklarına barışçı bir şekilde uymasını sağlayacak her türlü yolu denemek olmalıdır" diyen Bakan sözlerine "Savaşı kimse istemiyor" diyerek devam etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Straw diplomatik sürecin uzun zaman alabileceğini ve Birleşmiş Milletler denetimcilerinin çalışmaları sırasında vardığı sonuçların 27 Ocak tarihinden önce ortaya çıkmayacağını söyledi. Jack Straw Irak’ın “hükümleri fiilen çiğnediği” anlaşıldıktan sonra Birleşmiş Milletler’den ikinci bir karar alma konusunda, ülkesinin isteğini de tekrarladı.

Öte yandan İngiliz Genelkurmay Başkanı Amiral Michael Boyce Irak’la savaşın belirsizliği yüzünden tam bir askeri planlama yapamamaktan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. İngiiliz yetkililer ciddi bir askeri müdahale tehdidi olmadan Irak Lideri Saddam Hüseyin’in silahsızlanmayla ilgili Birleşmiş Milletler kararına uymayacağıını belirtiyor.

İngiliz basını ağır silahların Basra Körfezi bölgesine Ocak ayı ortalarından önce sevk edilmeyeceğini bildirirken, bu hızla, silahlı birliklerin bölgeye gönderilmesinin aylar sürebileceğini yazıyor.

XS
SM
MD
LG