Erişilebilirlik

Türkiye Kıbrıs'ın Üyeliğini Kınadı - 2002-12-18


Türkiye, Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs’ı 2004 yılında üye olarak kabul etme kararını kınadı.

Ankara’da Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin, bu kararı siyasi ve hukuki nedenlerden reddettiği belirtildi. Açıklamada, Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs konusundaki uluslar arası anlaşmaları ihlal edecek şekilde tek yanlı karar alma hakkı olmadığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kıbrıs’ta barışı sağlayacak, Türkiye ile Yunanistan arasında dengeyi koruyacak ve adadaki iki toplum arasında yeni bir ortaklık kurulmasını öngören bir siyasi çözüm istediğini bildirdi.

Avrupa Birliği, son Kopenhag zirvesinde, adada çözüm sağlanmamış da olsa sadece Rum tarafının temsil ettiği Kıbrıs’ı, üye olarak kabul etmeyi karara bağladı.

Birleşmiş Milletler de taraflara sunduğu ve kabul edilmeyen planın, 28 Şubat 2003 tarihine kadar geçerli kalacağını açıkladı.

Bu arada Kıbrıs sorunu Ankara’da bugün yapılan ve Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın katıldığı özel bir toplantıda ele alındı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığındaki toplantıya, Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de katıldı.

Toplantıdan sonra Cumhurbaşkanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler planı hakkında Kıbrıs Türk tarafının, yapıcı tutumunu sürdürdüğü ve Türkiye’nin, Denktaş liderliğinde Kıbrıs Türk halkını destekleyeceği belirtildi

XS
SM
MD
LG