Erişilebilirlik

Washington'un 'İran' Kaygısı - 2002-12-17


Bush Yönetimi İran’ın nükleer silah yapmak için ciddi şekilde çalıştığına inanıyor. Rusya’nın İran’la nükleer enerji alanındaki işbirliği de bu kaygıları arttırıyor. Moskova, halen Buşehir’de ve Basra Körfezi yakınında iki ayrı nükleer santral inşa ediyor. Her iki inşaata ait uydu fotoğrafları tesislerin çok büyük olduğunu ortaya koydu. Bu da Washington’a, santral projesinin İran’ın nükleer programının bir parçası olduğunu düşündürüyor.

Dışişleri Bakanı Colin Powell, İran gibi doğal gaz ve petrol zengini bir ülkenin neden nükleer santral geliştirmeye çalıştığını anlamanın zor olduğunu söyledi. Bakan, Rusya’yla yapılan her görüşmede konuyu gündeme getirdiklerini söyledi. Dışişleri Bakanı, bu konuyu bundan sonra Moskova’yla yapılacak görüşmelerde de gündemde tutacaklarını belirtti. İran, nükleer silah programına ilişkin iddiaları reddediyor. Rusya da Buşehir’deki santralin uluslararası nükleer uzmanlara açık olduğunu vurguluyor.

CNN ve diğer teleizyon kanalları ticari uydular yardımıyla çektikleri santral fotoğraflarını geçtiğimiz günlerde yayınladı. Fotoğraflarda Tahran yakınlarında nükleer tesis olduğu sanılan iki yer görünüyor. Bunlardan birinin uranyum zenginleştirme diğerinin de plutonyum projesinin parçası olduğu sanılıyor.

İranlı yetkililer, tesislerin ülkenin barışçı nükleer programının bir parçası olduğunda ısrarlı. Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi Şubat ayında tesislerde inceleme yapacak. İran, daha önce, incelemeye izin vermemişti.

XS
SM
MD
LG