Erişilebilirlik

Avrupa Birliği Tarihi Bir Adım Attı - 2002-12-15


Eski Sovyet Bloğu ülkeleri Avrupa Birliği’nin genişlemesinden duydukları memnuniyeti dile getiriyor. Polonya Başbakanı Leszek Miller 10 ülkeye yapılan katılma davetini “dev bir tarihi adım” olarak niteledi. Slovakya Cumhurbaşkanı Rudolf Schuster üyeliğin, Slovak vatandaşlarının yaşam düzeyini yükselteceğini bildirdi. Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Glafkos Klerides sevinçlerine, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünün gölge düşürdüğünü söyledi. Türk liderler ise alınan karardan duydukları memnuniyetsizliği belirtmekle birlikte üyelik çalışmalarının devam edeceğini açıkladılar.

Avrupa’da hafta sonu olmasına rağmen Türkiye konusunda, karşılıklı suçlamalar süregeliyor. İngiliz basınında olduğu gibi, Türkiye ile üyelik müzakerelerini başlatma kararı almada cesur davranamayan Avrupa Birliği sert bir dille eleştiriliyor. Buna karşılık, Türkiye’nin üyeliğe lâyık bir ülke gibi davranmadığının Kopenhag’da bir kez daha kanıtlandığını söyleyenler de, Ankara’nın daha iyisini elde edebilmesi için, gerçekten bir Avrupalı gibi zihniyet değişikliğine gitmesinin zorunlu olduğunu tekrarlamayı sürdürüyorlar.

Gerçekten de Kopenhag Avrupa ile ilişkiler tarihi sayfalarındaki yerini almış bulunuyor. Geriye dönüş yok. 2003 yılında kaybedilenlerin telafi edilebileceğine inananlar da yok değil. Bu çevreler, Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki yılın ekim veya kasım ayında yeni bir değerlendirme raporu yayımlayacağını hatırlatıyorlar. Ardından da, eğer Türk hükümeti bu tarihe kadar kendisinden beklenilenleri yerine getirir ve eksiklikleri giderirse, komisyonun aralık ayında Roma’da yapılacak zirveye olumlu bir görüş bildirebileceğine dair iyimserlik sergiliyorlar. Ancak, Avrupa Birliği’ni Türkiye konusunda nihaî bir karar almada asıl frenleyen. AK Parti hükümetinin nasıl bir icraatta bulunacağını bilememesi. Türkiye’de bu partiye açılan kredi ve sergilenen umutlu bekleyiş, Avrupa Birliği’nin siyasi çevrelerinde paylaşılmıyor. Bu yüzden 2003 yılı, Brüksel’in Ankara’nın yeni yöneticilerini büyüteç altına alacağı bir dönem olacak.

XS
SM
MD
LG