Erişilebilirlik

'AB Kopenhag'da Büyük Fırsat Kaçırdı' - 2002-12-15


ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Avrupa Birliği’nin Kopenhag Zirvesi'nde Türkiye’ye kesin müzakere tarihi vermemekle bir fırsat kaçırdığını söyledi. Parris, “böyle bir tarih vermekle Birlik sadece Türkiye gibi, müslüman nüfuslu olmasına rağmen batının önde gelen müttefiki olan bir ülkeye değil bütün müslüman dünyasına, uygarlıklar arası çatışmanın kaçınılmaz olmadığı mesajı verebilirdi” dedi.

Ancak Parris, Aralık 2004’de değerlendirme ve hemen sonra müzakerelere başlama kararıyla Avrupa Birliği’nin, Türkiye’yi üye olarak görme kararlılığını ortaya koyduğunu belirtti. Sadece birkaç haftadır işbaşında bulunan ve sağlam bir siyasi destekle tek başına iktidar olan bir partinin kurduğu yeni Türk hükümetinin Avrupa Birliği’ne girme ve bunun gereklerini yerine getirme konusunda kararlığını gösterdiğini söyleyen Parris, “Kesin tarih verilseydi, hükümet, önümüzdeki dönemde siyasi sermayesini tümüyle, iç ve dış politika alanlarında Türkiye’nin önünde bulunan, ekonomik sorunlar, siyasi reformlar, Kıbrıs ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası gibi sorunları çözmek amacıyla harcayabilirdi” dedi. Parris, oysa şimdi hükümetin enerjisini büyük ölçüde Kopenhag kararının, Avrupa Birliği’yle ilişkileri iyice bozmaması için “hasar kontrol amacıyla” harcamak zorunda kalacağını söyledi.

Ancak Avrupa Birliği’ne üyelik yönünde Türkiye’de son yıllarda izlenen kararlı tutumun çok yararlı sonuçları olduğunu anlatan eski Amerikan Büyükelçisi, reform ihtiyacı ve Kıbrıs sorununa çözüm aranması gibi konuların Türkiye’de açıkça tartışılabilir hale gelmesini bu yararlı sonuçlar arasında saydı.

Parris, önümüzdeki döneme ilişkin olarak da, Türkiye’nin, özellikle Yunanistan’ın, AB Dönem Başkanlığı'nı yürüteceği önümüzdeki 6 ay boyunca, Avrupa Birliği’ne sağlam ve tartışılmaz bir aday olduğu mesajını açıkça vermesinin önemli olduğunu söyledi. Parris, “Eğer Türkiye geçen yazdan bu yana izlediği çizgiyi sürdürürse, ekonomik reform programı olumlu sonuç vermeye devam ederse ve son bir buçuk yıldan bu yana güçlenen Türk-Yunan ilişkileri aynı şekilde sürdürülürse, Kopenhag’da çıkan formül Türkiye lehine çevirilebilir” görüşünü savundu.

Eski Amerikalı diplomat, 2004 yılına kadar reformlarını yapıp uygulamayı kanıtlayacak şekilde davranmasının Türkiye’ye üyelik yolunu açacağını belirtti.

ABD'nin Ankara eski Büyükelçisi Mark Parris bu değerlendirmeleri Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin 23’üncü yıllık kongresi nedeniyle düzenlenen bir panelde yaptı. Avrupa-Birliği ve Türkiye ilişkilerini konu alan paneldeki diğer konuşmacıları, eski bakanlardan ve Dünya Bankası eski yöneticilerinden Atilla Karaosmanoğlu ile Wall Street Journal gazetesi Yazı Kurulu üyesi Tunku Varadarajan da Türkiye’nin AB yolundaki kararlı tutumunu sürdürmesi ve siyasi reformlar ve ekonomik durumunu düzeltme yönündeki adımlarını son ana kadar beklemeden atması gerektiğini vurguladılar.

XS
SM
MD
LG