Erişilebilirlik

'ABD Türkiye'nin Irak Çekincelerini Dikkate Almalı' - 2002-12-13


Floridalı Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Robert Wexler, Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin 23. Yıllık toplantısında yaptığı konuşmada güçlenen Türk-Amerikan ilişkilerine değindi, ekonomik ilişkilerdeki zayıf noktaları değerlendirdi.

Demokrat Milletvekili önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin siyasi ve ekonomik açıdan bugüne değin olmadığı kadar ciddi bir sınavdan geçeceğini söyledi. “ABD ve Türkiye’nin birbirine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var” diyen Demokrat Milletvekili, ABD Kongresi’nin geçmişte ikili ilişkileri geliştirmede etkili olamadığını, hatta zaman zaman engel olduğunu söyledi, bugün ise Kongre’nin ikili stratejik ilişkileri geliştirmek için elinden gelen çabayı gösterdiğini belirtti.

Konuşmasında Türk ekonomisine de değinen Wexler, Irak’a olası bir müdahelenin, hatta müdahele tartışmalarının Türk ekonomisini olumsuz etkilediğine dikkat çekti ve böyle bir durumda Türkiye’yle ekonomik ilişkileri göçlendirecek adımların mutlaka atılması gerektiğini; bunun ABD’nin savunduğu değerler adına, zorunlu olduğunu söyledi. Wexler, ABD Kongresi’ni ikili ekonomik ilişkileri güçlendirecek adımları atmaya çağırdı. Demokrat Milletvekili, Türkiye’yle serbest ticaret anlaşması dahil, ticari ilişkileri geliştirecek adımları atmak için Kongre’yle çalışacağını da kaydetti. Robert Wexler, Türkiye’nin askeri borçlarının yeniden gözden geçirilmesi dahil, yeni bir yardım paketi üzerinde de çalışacağını belirtti.

Wexler, Irak krizine de değindiği konuşmasında “ABD, Türkiye’nin Irak konusundaki çekincelerini mutlaka dikkate almalı ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunacağını garanti etmeli” görüşünü savundu.

XS
SM
MD
LG