Erişilebilirlik

ABD: BM Planını Kabul Edin - 2002-12-11


ABD, Kıbrıs Türk ve Rum yönetimlerini BM planını kabul etmeye çağırdı. Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yeniden gözden geçirip taraflara sunduğu planı tarihi bir fırsat olarak tanımlayarak Kopenhag Zirvesi öncesi kabul edilmesini istedi.

Kıbrıs’ın sorunlu tarihinde bir dönüm noktasına geldiğini vurgulayan Bush Yönetimi Türk ve Rum liderlerini gözden geçirilmiş BM planını kabul edecek siyasi cesareti göstermeye çağırdı. Bush yönetimi bu adımın atılması halinde adanın iki parça devletten oluşan bir cumhuriyet olarak Avrupa Birliği'ne girebileceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Reeker, Salı günkü basın brifinginde BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın geçen ay sunduğu planın yeni şeklinin, tarafların kaygılarını dikkate aldığını ve hızla bir anlaşmaya varılmasını sağlayacak nitelikte olduğunu açıkladı:"Planın gözden geçirilmiş şeklinin iki taraf için önemli iyileşmeler getirdiği kanısındayız. Bu daha önce söylediğimiz gibi gerçekten bir dönüm noktasıdır. Dışişleri Bakanı Powell’in dediği gibi bu, tarihin ileri görüşe sahip cesur liderler tarafından yazıldığı kritik anlardan biridir. En yüksek düzeyde tarafları bu tarihi fırsattan yaralanmaya çağırmaya devam ediyoruz. Taraflardan Avrupa Birliği'nin genişleme konusunda karar vereceği Kopenhag Zirvesi'nden önce bir anlamaya varmalarını istiyoruz.

BM planı, adada iki eşit devletten oluşan İsviçre modeli bir konfederasyon kurulmasını öngörüyor. Yapılan değişikliklerde ise Kuzey'e dönecek Rumlar'ın sayısının azaltılması buna karşılık adadaki asker sayısında daha da indirime gidilmesi öneriliyor.

Kofi Annan taraflardan planının yeni şeklini hızla değerlendirmelerini istedi. Ancak ilk yanıtlar cesaret verici olmadı. Rauf Denktaş, yeni belgenin, Türk tarafının egemenlik ve eşitlik kaygılarına yanıt getirmeyen eskisinden farklı olmadığını açıkladı.

Rum yönetimi plana karşı daha olumlu yaklaştığı görünümü verirken Saıl akşamı Lefkoşa’da binlerce Rum BM’in barış girişimini protesto etti.

XS
SM
MD
LG