Erişilebilirlik

'Türkiye Özgürlükler Ülkesi Olma Gayretini Sürdürecektir' - 2002-12-11


AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan Salı günü Beyaz Saray’da Başkan Bush’la biraraya geldikten sonra, Başkan Yardımcısı Dick Cheney’le de görüştü.

Erdoğan aynı gün, Washington’daki Amerikan Türk Konseyi’nce düzenlenen panelde konuştu ve Amerikan Kongresi’nin bir grup üyesini kabul etti.

Erdoğan’la görüşen Demokrat Partili Robert Wexler ve James Moran ile Cumhuriyetçi Partili Cliff Stearns, Amerikan Kongresi’nde Türkiye’yi desteklemek amacıyla kurulan grubun üyeleri. Erdoğan, Demokrat Partili önde gelen senatörlerden Yunan asıllı Paul Sarbanes’le de uzun bir görüşme yaptı. Atina Belediye Dimitris Avramopulos’un da katıldığı görüşmeden sonra Sarbanes, Kıbrıs ve Avrupa Birliği konuları üzerinde durduklarını bildirdi.

AKP Genel Başkanı, Amerikan Türk Konseyi üyelerine yaptığı konuşmada, Türkiye’yle ilgili konuları Amerikan kamuoyu ve Kongresi’ne anlatarak, Kongre üyelerinin Türkiye’yi tanımalarına yardımcı olarak son derece önemli bir görevi yürüttüklerini söylediği Konsey üyelerine teşekkür etti.

Erdoğan, Türk- Amerikan ilişkilerinin, partisinin iktidarı sırasında da, dünya barışına en iyi katkıda bulunacak şekilde gelişeceğini vaad etti. Erdoğan şöyle konuştu: "İnanıyorum ki, Türkiye bulunduğu bölgede, özellikle İslam kültürüyle demokrasinin buluşmasına katkıda bulunacak adımları atacak. Türkiye, gerek Kıbrıs’ta, gerek Irak, gerekse Avrupa Birliği’ne giriş konusunda bütün kararlılığını en ideal şekliyle sergileyecek ve özgürlükler ülkesi olma istikametindeki gayretini devam ettirecektir.”

Daha sonra iki gazetecinin sorularını yanıtlayan AKP Lideri, Amerikalı yetkililerden aldığı AB üyeliğine destek vaadi karşılığında Kıbrıs konusunda herhangi bir taahütte bulunup-bulunmadığı yolundaki soruya "Kıbrıs'la Türkiye'nin AB üyeliği arasında bağlantı kurulmasını doğru bulmuyorum, daima karşımıza bu iki konunun bağlantılı olduğunu söyleyerek çıktılar, bu doğru değildir. Biz, eski hükümetten farklı olarak, BM planının görüşülebilir olduğunu söyledik. Her iki tarafın özveriyle görüşmesi halinde Kıbrıs sorunu çözülür, fakat bu tek tarafın özverisiyle çözülemez" şeklinde yanıt verdi.

Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın, Irak’a askeri müdahelede bulunması durumunda Amerika'ya yardımcı olmak için mali yardım isteyip istemediği sorusuna karşılık da , “Para istemiyoruz, Türk işadamlarına ihracatlarında kolaylık gösterilmesini istiyoruz” yanıtını verdi.

XS
SM
MD
LG