Erişilebilirlik

AB Dışişleri Bakanları Anlaştı - 2002-12-10


Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Türkiye’ye koşullu tarih verilmesi konusunda anlaştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, bakanların bugün Brüksel’de yaptıkları toplantıda Türkiye’yle üyelik müzakerelerinin koşullu olarak 2005’de başlatılmasını öngören Fransız-Alman önerisini büyük çoğunlukla desteklediğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac geçen hafta, Türkiye’nin 2004 yılı sonuna kadar Avrupa Birliği kriterlerini yerine getirmesi halinde 2005’de üyelik müzakerelerinin başlatılmasını önermişti. Öneriye göre Avrupa Birliği Aralık 2004’de toplanarak Türkiye’nin insan hakları ve demokrasi alanlarında ne kadar ilerleme kaydettiğini gözden geçirip müzakereleri başlatıp başlatmamaya karar verecek.

Öneriyi kabul edilemez olarak niteleyen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Birliği’ni siyasi kriterler konusunda çifte standart uygulamakla suçladı. Başbakan Abdullah Gül de, bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’ni oyun oynamayı bırakıp Kopenhag zirvesinde Türkiye’ye kesin tarih vermeye çağırdı.

XS
SM
MD
LG