Erişilebilirlik

ABD: Türkiye'ye Kesin Tarih Verilmeli - 2002-12-06


ABD, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye kesin müzakere tarihi vermesi gerektiği görüşünü savundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ricard Boucher, Türkiye’ye verilecek kesin müzakere tarihinin siyasi reformları hızlandıracağını ve Kıbrıs sorununun çözümünü kolaylaştıracağını söyledi.

Sözcü, günlük basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “Türklere kesin bir tarih verilmesi halinde, reform sürecinde ve Kıbrıs’ta daha fazla ilerleme sağlamanın mümkün olacağı görüşündeyiz,” dedi.

Almanya ve Fransa, Türkiye’ye koşullu müzakere tarihi verilmesi önerisinde bulunmuştu.

ABD’nin Türkiye’nin AB üyeliğine son zamanlarda desteğini artırması ve bu konuda Birlik ülkelerine baskı yapması Avrupa’da bazı çevreleri rahatsız ediyor. Bu çevrelere göre, Washington, olası bir Irak operasyonu için Türkiye’nin desteğini almak amacıyla, Ankara’ya AB nezdinde destek veriyor.

Dışişleri Sözcüsü Richard Boucher, Cuma günkü olağan basın toplantısında bu tür eleştirilere de yanıt verdi. Sözcü, “AB üyesi değiliz, ama Türkiye’nin Birlik’e üyelik girişimini ve müzakerelere bir an önce başlanması yolundaki çabasını her zaman destekledik,” dedi.

Sözcü, devamla, “Türkiye’ye kesinleştirilmiş bir tarih verilmesi gerektiği görüşünü savunuyoruz ve bu görüşümüzü de diğer ülkelerin hükümetlerine anlatıyoruz,” dedi.

Bakanlık Sözcüsü, Türkiye’nin bir dizi reformu gerçekleştirdiğine ve çok önemli bazı reformlar için de yasa tasarıları hazırladığına da dikkat çekti.

Yunanistan ve İtalya: Ocak 2004 tarihi verilmeli

Bu arada ABD ve İngiltere’nin ardından İtalya ve Yunanistan da Türkiye’ye destek veren açıklamalar yaptı.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Yunan meslektaşı Kostas Simitis müzakerelerin 2004 yılı Ocak ayında başlaması gerektiği söyledi. İki lider, müzakere tarihini ertelemenin Türkiye’nin üyelik yönündeki isteğini azaltacağını görüşünü de savundu.

Berlusconi, Simitis’le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’ye kesin müzakere tarihi verilmesiyle siyasi reformların ve insan hakları uygulamalarındaki düzelmenin hız kazanacağını kaydetti. Simitis de, komşu Türkiye’nin kaygılarını anladığını söyledi ve “Türkiye’ye olumlu bir mesaj vermeliyiz, çünkü müzakere tarihi ertelendikçe, verdiğimiz mesaj da giderek anlaşılmaz hale geliyor,” dedi.

XS
SM
MD
LG