Erişilebilirlik

İsrail Kıbrıslı Rumlarla Anlaştı - 2002-12-05


İsrail ve Kıbrıs Rum Yönetimi havaalanı güvenliği konusunda geçici anlaşma sağlayarak, İsrail ile Kıbrıs Rum kesimi arasında uçak seferlerinin durmasını önledi.

İsrail, havaalanı güvenliği konusundaki anlaşmazlık nedeniyle Pazar gününden itibaren Kıbrıs’ın Rum kesimiyle arasındaki tüm uçak seferlerini yasaklamıştı.

İsrail yasak kararını, Kıbrıs Rum yönetiminin Larnaka Havaalanı'nda İsrail’in uyguladığı güvenlik önlemlerine yeni kısıtlamalar getirmesi üzerine aldığını bildirmişti.

Havaalanlarında çok sıkı güvenlik önlemleri alan İsrail, Rum yönetiminin yeni yönetmeliğini kabul edilemez olarak görüyor.

Yeni yönetmeliğe göre, Kıbrıs Rum yönetimi İsrail güvenlik görevlilerinin Larnaka Havaalanı'nda silah taşımasına izin vermiyor.

Kıbrıs Rum Yönetimi, yeni yönetmeliği en az 2 hafta için yürürlüğe sokmamayı kabul etti. Bu süre içinde taraflar soruna kalıcı çözüm bulmaya çalışacak.

İsrail, geçen hafta Kenya’nın Mombasa Havaalanı'ndan kalkan bir İsrail yolcu uçağına füze atılması üzerine, uçak seferleriyle ilgili güvenlik önlemlerini arttırdı. Olayda İsrail uçağı isabet almamıştı.

XS
SM
MD
LG