Erişilebilirlik

'Kıbrıs Planı Onaylansın' - 2002-12-04


ABD, Kıbrıs Türk ve Rum yönetimlerini Birleşmiş Milletler planını kabule çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Marc Grossman, Lefkoşe’de taraflarla görüştükten sonra yaptığı açıklamada, planın, Avrupa Birliği zirvesinden önce onaylanmasını istedi. Zirve gelecek Perşembe günü Köpenhag’da yapılacak.

İki tarafın 30 yıllık bölünmeye son verecek tarihi fırsatı kaçırmayacaklarını umduğunu belirten Grossman, Ankara’daki temaslarında Türk hükümetinde bu fırsatı kullanma arzusu gördüğünü söyledi. Grossman, bu gözlemini Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Glafkos Klerides’e ilettiğini de sözlerine ekledi.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Başbakan yardımcısı Salih Coşar ise Grossman’ın, temel anlaşma 12 Aralık’tan önce imzalandığı takdirde, BM planının diğer bölümlerinin Nisan ayına kadar müzakere edilip değiştirilebileceği görüşünde olduğunu açıkladı.

İngiltere Dışişleri bakanı Jack Straw da, Ankara’daki temaslarında benzer görüşler dile getirdi.

Dışişleri bakanı Yaşar Yakış ve Yunanistan Dışişileri bakanı Yorgo Papandreu ise, bugün, Ankara’da yaptıkları açıklamada, 12 Aralık zirvesine kadar anlaşma olmazsa Kıbrıs’ta çözüm için çalışmaya devam edeceklerini söylediler.

Kıbrıs’ta siyasi açıdan eşit Türk ve Rum devletlerinden oluşan yeni bir ulusal hükümet kurulmasını öngören plana iki taraf da itiraz ediyor.

Anayasa, toprak ve güvenlik düzenlemelerini yetersiz bulan taraflar bir ön anlaşmaya varabilmek için henüz çok erken olduğunu savunuyor.

XS
SM
MD
LG