Erişilebilirlik

Wolfowitz ve Grossman Avrupa Yolcusu - 2002-11-30


Amerikalı iki üst düzey yetkili, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa ülkelerini ziyaret ederek, Irak’a olası bir askeri müdahale için destek arayacak.

Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’le, Dışişleri Müsteşarı Marc Grossman, ziyaret sırasında, daha önce Irak’a müdahele için yardım istenen ülkelerin bu konudaki tutumlarını belirlemeye çalışacak.

Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve Dışişleri Müsteşarı Marc Grossman, 2 Aralık Pazartesi günü ilk olarak Brüksel’e giderek NATO yetkilileriyle görüşecek. Aynı gün Londra’ya geçecek olan iki yetkili, İngiltere temaslarının ardından Salı günü Ankara’ya geçecek. Türk yetkililerle görüşmelerde Irak konusunun yanı sıra Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği ve BM’nin Kıbrıs barış planının da ele alınması bekleniyor.

Fransız AFP Ajansı’nın haberine göre, Wolfowitz ve Grossman Türkiye’deki temasları sırasında Irak’a askeri bir müdahele için Ankara’nın vereceği desteğe karşılık, 700-800 milyon Dolar’lık bir yardım paketini gündeme getirecekler. Ajans adını açıklamadığı bir Amerikalı yetkiliye dayanarak verdiği haberde, başlangıç için öngörülen bu miktarın birkaç yıl içinde milyarlarca Dolar’a çıkarılabileceğini bildirdi. Ankara, Türk ekonomisini olumsuz etkileyeceği ve Körfez Savaşı sonrasında olduğu gibi Kürt mültecilerin akınına uğrayacağı gerekçesiyle, Irak’a askeri müdaheleye sıcak bakmıyor. Türk yetkililer, Bağdat’taki bir rejim değişikliğinin, bağımsız bir Kürt devletinin oluşumuna yol açacağı, bunun da Türkiye’deki Kürt azınlık arasında huzursuzluk yaratacağı gerekçesiyle de müdaheleye karşı çıkıyor.

Savunma Bakan Yardımcısı Wolfowitz, Irak’a müdahele durumunda askeri destek vermesi için Türkiye’de yaptığı temaslarını tamamladıktan sonra 4 Aralık’ta Amerika’ya dönecek. Wolfowitz’le birlikte Türkiye’de temaslarda bulunacak olan Dışişleri Müsteşarı Marc Grossman ise görüşmelerine Kıbrıs, Yunanistan, Almanya, Hollanda, Fransa ve Portekiz de devam edecek.

XS
SM
MD
LG