Erişilebilirlik

ABD'de Yılın En Büyük Alışveriş Günü - 2002-11-29


Amerika’da Kasım ayının son Perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nden sonraki gün yani bugün, tüketicilerin alışverişe teşvik edildiği, pek çok kişinin mağazalara akın ettiği gündür. Noel zamanına kadar da benzer tempo sürer. Şükran Günü dün (28 Kasım Perşembe) kutlandı. Bugün gazeteler, televizyonlar, internet siteleri bu konuda haberlerle dolu.

Bu ay içinde yapılan bir araştırmaya göre Amerikalı tüketicinin güveni 1993 yılından beri en düşük noktada. Bu nedenle alışveriş sezonunun çok canlı geçmesi beklenmiyor.

Ancak New York merkezli bir araştırma şirketinde çalışan Lynn Franco, 5 bin evi kapsayan bir araştırma yaptıklarını ve tüketicinin para harcamaya hazır olduğunu söylüyor ve "Durum biraz daha iyi görünüyor. Geçen ay, alışveriş sezonunun daha sönük geçeceğini düşünüyorduk. Oysa şimdi tüketiciler geçen yıla göre daha fazla harcama yapmaya istekli" diyor.

Araştırmaya göre Amerika’da her ailenin hediyeler için bu yıl ortalama 483 dolar harcaması bekleniyor. Bu harcama geçen yıl 462 dolardı. İş çevreleri, karlarının çoğunu yılın bu zamanlarındaki alışveriş sezonunda elde ediyor. Lynn Franco, bu yıl da tüketicinin dikkatini çekmeye çalışan mağazaların, başta özel fiyat indirimleri olmak üzere çeşitli yöntemlerle müşteri çekmeye çalışacağını söylüyor.

Bu arada Amerikalıların gelir düzeyinde yılda yaklaşık yüzde 3 oranında artış meydana geliyor. İşsizlik oranının da biraz düşmesiyle bu yıl tüketimde istenen düzeye çıkılması ihtimali var.

XS
SM
MD
LG