Erişilebilirlik

Baas Partisi'nden ABD'ye Suçlama - 2002-11-29


Irak’taki tek parti, ABD’yi, yeni başlayan Birleşmiş Milletler silah denetimlerini, bir savaş aracı olarak kullanmaya çalışmakla suçladı. Baas Partisi'nin yayın organı Al Tawra gazetesinde, “Washington denetçilerin işine burnunu sokmaya ve bu denetimi bozmak için kriz çıkartmaya çalışacaktır” sözleri yer aldı. Irak’taki silah denetimi 4 yıllık aradan sonra Çarşamba günü yeniden başlamıştı.

ABD, Bağdat yönetimini kitle imha silahları üretmekle suçluyor ve Irak’ı, silahsızlanmasını sağlamak için askeri müdahale ile tehdit ediyor. Irak iddiayı yalanlıyor.

Bu arada İngiliz gazeteleri istihbarat kaynaklarına dayanarak, Irak Lideri Saddam Hüseyin’in yüzlerce subaya, kitle imha silahalarını evlerinde saklamaları için talimat verdiğini yazıyor. Bu haberlerde, Başkan Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair’in, Iraklı subayları, bu tür faaliyetler hakkında Birleşmiş Milletler silah denetçilerine bilgi vermeye çağırmayı düşündükleri kaydediliyor.

Amerikan uçakları bugün Güney Irak üzerinde attıkları bildirilerle, Iraklıları, müttefik hava saldırıları sırasında tahrip olan haberleşme tesislerini onarmamaları için uyardı.

XS
SM
MD
LG