Erişilebilirlik

'Kıbrıs Planı Tarihi Bir Fırsat' - 2002-11-28


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Birleşmiş Milletler’in hazırladığı Kıbrıs planının, sorunun çözümü için tarihi bir fırsat sunduğunu söyledi. Powell bu açıklamayı, Washington’da bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreou’yla görüşmesinden sonra yaptı.

Bush yönetimi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından bu ay başında sunulan barış planına güçlü bir destek veriyor. Bununla birlikte, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Yunan meslektaşı Yorgo Papandreou’yla Washington’daki görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada,12 Aralık’taki AB Kopenhag Zirvesi öncesinde Kıbrıs konusunda ciddi bir ilerleme sağlanıp-sağlanamayacağından emin olmadığını söyledi. Bakan, "Tarafların, planın uzun yıllardır devam eden soruna çözüm bulma açısından tarihi bir fırsat sunduğunu anlayacaklarını umuyorum ve iki tarafın da bunun farkında olduğunu sanıyorum. Gelecek hafta veya önümüzdeki 12 gün içinde, Kopenhag Zirvesi’ne kadar kaydetmeyi umduğumuz ilerlemenin mümkün olup-olmayacağını göreceğiz" dedi.

BM planı Kıbrıslı Türkler’e, toprak ödünü karşılığında, Rumlarla birlikte Avrupa Birliği’ne üye olma yolunu açıyor. Türkler’in Kofi Annan’ın sunduğu planı geri çevirmeleri durumunda, bu kez Rum tarafı tek başına Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilebilecek.

Türk ve Yunan hükümetleri, Annan’ın planına destek veriyor. Tarafların ılımlı tavrı, son yıllarda iki ülke arasında düzelen ilişkilerden ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olma girişiminden kaynaklanıyor.

Yunanistan, Kopenhag Zirvesi sırasında, Avrupa Birliği’nden üyelik için takvim bekleyen Türkiye’ye destek olacağını söylüyor. Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Powell’la görüşen Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreou da ülkesinin destek verme niyetini tekrarladı: "Kıbrıs’ta bir ilerleme sürecine ve Türkiye ile AB arasında yeni bir döneme girildiğini umuyoruz. Türk hükümeti önemli açıklamalarda bulundu. Bizim de Kopenhag Zirvesi’nde Türk halkına ve hükümetine olumlu bir mesaj vermeliyiz. Türkiye’ye, üyelik koşullarını yerine getirdiğinde, Avrupa Birliği üyesi olacağını söyleyebilmeliyiz."

Yunan Bakan, görüşme takviminin Avrupa Birliği’nce istenen reformların Türk tarafınca yapılması, Kıbrıs sorununun çözümü ve Türk-Yunan ilişkileri gibi önemli konuların halledilmesi anlamına geldiğini de kaydetti.

papandreou, ABD Dışişleri Bakanı’yla Washington’daki görüşmesinde Kıbrıs ve Türkiye’nin AB'ye üyeliğinin yanı sıra, Irak ve terörle mücadelede işbirliği konularını da ele aldı.

XS
SM
MD
LG