Erişilebilirlik

Denktaş: Müzakereye Hazırız - 2002-11-27


Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan Birleşmiş Milletler planı üzerinde müzakereye hazır olduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri sözcüsü, Denktaş’ın bu kararını bir mektupla Genel Sekreter Kofi Annan’a ilettiğini bildirdi.

Denktaş daha önce NTV'ye verdiği demeçte, BM planını mevcut şekliyle kabul edemeyeceğini, özellikle toprak bölüşümünde değişiklik yapılması gerektiğini açıkamıştı. Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’dan kendisi ve Kıbrıs Rum toplumu lideri Glafkos Klerides’i cumartesi gününe kadar plana yanıt vermeye çağıran bir mektup aldığını da söyledi.

BM planı, Türklerin elindeki toprağın yüzde 36’dan yüzde 28’e düşürülmesini ve 85 bin Rum mültecinin kademeli olarak adanın kuzeyindeki evlerine dönmesini öngörüyor.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, bugün Washington’da Kıbrıs sorununu görüştü. İki bakan görüşme sonrası yaptıkları açıklamada, BM planının Kıbrıs sorununa çözüm yolunu açacağı umudunu dile getirdi.

Planı Kıbrıs sorunun çözümü için tarihi bir fırsat olarak tanımlayan Powell, iki tarafın müzakare yolunda ileri adım atacağını umduğunu söyledi.

Bu arada Lefkoşe’de bu sabah en az 5 bin Kıbrıslı Türk bir gösteri düzenleyerek Denktaş’ı BM planını görüşmeye çağırdı.

Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi bu ay sunulan planı görüşme zemini olrak kabul ettiklerini açıklamış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG