Erişilebilirlik

ABD Kıbrıs'ta İlerleme Görmek İstiyor - 2002-11-26


ABD, Kıbrıs sorununun çözümü için taraflardan hızlı hareket etmelerini istedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, BM planına tam destek verdiklerini tekrarlarken Kıbrıs’ta hareket ve ilerleme görmek istediklerini açıkladı.

Boucher, Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın tutumuyla ilgili olarak yorumda bulunmak istemediğini de söyledi.

New York’ta Pazar günü Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’la ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mark Grossman arasında yapılan iki saatlik öğle yemeği görüşmesinde özellikle Kıbrıs sorunu üzerinde durulmuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher Pazartesi günkü basın brifinginde görüşmeyle ilgili soruları yanıtlarken Kıbrıs sorununun ABD’nin büyük ilgi gösterdiği konulardan biri olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri'nin bu konudaki çabalarını desteklediklerini belirten Boucher, ABD’nin özel temsilcileri aracılığıyla sadece ilgili hükümetler değil AB’yle de teması sürdürdüğünü ve Avrupalılar'ın Kopenhag Zirvesi'nde ne yapacaklarını beklediklerini bildirdi. Sözcü Boucher, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda taraflardan hareket görmek istediklerini vurgularken, "Bu konuda hızla ileri adım atıldığını görmek istiyoruz, şu sırada gerçek bir ilerleme, bir gelişme fırsatı noktasına ulaşıp ulaşmadığımızı görmek için ilgili tüm taraflarla birlikte çalışıyoruz. Bu durumdan tüm taraflar yararlanmalıdır. İlgili herkes, şu sırada ortaya çıkan ilerleme fırsatını desteklemek için çaba göstermelidir" dedi.

Sözcü Boucher, Türk tarafının BM planına karşılık verip vermediği sorusunu ise yanıtsız bıraktı.Boucher, diğer hükümetlerin tutumları üzerine bir görüş belirtmek istemediğini söyledi.

XS
SM
MD
LG