Erişilebilirlik

Erdoğan Avrupalı Liderlerle Görüşüyor - 2002-11-19


AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Avrupa ülkesini kapsayan 3 günlük gezisine Salı günü başladı.

Erdoğan'ın, Türkiye’nin AB’ye üyelik girişimine destek sağlamak amacıyla çıktığı yurtdışı seyahatinin ilk ayağını Almanya ziyareti oluşturuyor. Recep Tayyip Erdoğan, bu çerçevede, Salı günü Almanya Başbakanı Gerhardt Schroeder’le akşam yemeğinde biraraya gelecek. Çarşamba günü de Londra’ya geçerek olan Erdoğan, İngiltere Başbakanı Tony Blair’le görüşecek. AKP Lideri aynı gün Brüksel’e giderek AB Komisyon Başkanı Romano Prodi ile ikili bir görüşme yapacak.

Erdoğan, Perşembe günü de Dublin ve Strasburg’da, aralarında Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat Cox’un da bulunduğu liderlerle temaslarda bulunacak.

Recep Tayyip Erdoğan’a Avrupa turu sırasında Dışişleri Bakanlığı’na atanan Yaşar Yakış, yardımcıları ve bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri eşlik ediyor.

AKP Lideri, AB’nin Kopenhag Zirvesi yaklaşırken başlattığı Avrupa temasları çerçevesinde daha önce de İtalya, Yunanistan ve İspanya’da temaslarda bulundu.

Erdoğan, lideri olduğu AKP’nin 3 Kasım seçimlerini kazanmasından bu yana yeni hükümetin öncelikli hedefinin AB üyeliği olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG