Erişilebilirlik

Erdoğan-Berlusconi Görüşmesi - 2002-11-13


Adalet ve Kalkınma Partisi lideri Recep Tayyip Erdoğan Roma’da İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’yle yaptığı görüşmeden tatmin olduğunu söyledi.

Erdoğan bugün parti yetkililerinden oluşan bir heyetle birlikte bir günlük bir ziyaret için Roma’ya gitti. Erdoğan öğle yemeğinde Başbakan Berlusconi’nun konuğu oldu. Daha sonra gazetecilerle konuşan AKP lideri, Berlusconi’nin, Aralık ayındaki Avrupa Birliği Kopenhag zirvesinde Türkiye’nin hayal kırıklığına uğramaması için elinden gelen bütün gayreti göstereceği yolunda güvence verdiğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamasına göre İtalya Başbakanı görüşme sırasında Avrupa Birliği’nin genişleme sürecinde bir din boyutu olmaması gerektiğini vurguladı.

AK Parti lideri, İtalya gezisinden önce La Republica gazetesine verdiği demeçte, Kopenhag zirvesinde Türkiye’ye, üyelik müzakareleri konusunda tarih verilmediği takdirde Türk halkının Avrupa’ya güveni kalmayacağını söyledi.

Öte yandan Almanya Başbakanı Gerhard Schroeder, Berlin’de Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt’la görüşmesinden sonra Türkiye’nin geleceğinin Avrupa’da olduğunu belirtti. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne, reformları sürdürme çağrısı yapan Schroeder, Türkiye’nin jeopolitik önemini hatırlattı ve Avrupa Birliği’nin, İslami köktendinciliğe karşı olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG