Erişilebilirlik

BM, Kıbrıs Planını Sundu - 2002-11-10


Birleşmiş Milletler Kıbrıs'la ilgili çözüm planını bugün New York'ta bulunan Rauf Denktaş'a ve Lefkoşa'da Glafkos Klerides'e ulaştırdı.

BM'nin planın incelenmesi için makul bir süre tanıması ve daha sonra tarafları Aralık ayındaki Kopenhag Zirvesi'ne kadar sonuç elde edilmesi için yoğun görüşmelere davet etmesi bekleniyor.

Genel Sekreter Kofi Annan tarafından hazırlanan plan, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye de veriliyor.

Rum basınına göre plan, İsviçre ve Belçika modellerinden unsurlar içeriyor. Buna göre iki kurucu devletin yeni bir ortaklık yapması, bu iki devletin siyasal eşitliği ile dönüşümlü başkanlık söz konusu.

Ayrıca iki meclisli bir yapı, güvenlik için çok uluslu bir gücün görev yapması ve Rum göçmenlerin dönüşü için 20 yıllık bir takvim öngörülüyor.

New York’ta NTV televizyonuna konuşan Denktaş, planın “kabul et ya da reddet” şeklinde olmadığını ancak görüşmelerin yeniden başlayabilmesi için müzakere zemini oluşturduğunu söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs özel koordinatörü Thomas Weston da, Washington’un BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a Kıbrıs’la ilgili çabalarında tam destek verdiğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG