Erişilebilirlik

Arap Birliği: Irak BM Kararını Kabul Edecek - 2002-11-10


Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, ülkesiyle ilgili olarak aldığı kararı görüşmek üzere parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırdı. Haberi veren Irak devlet televizyonu, parlamentonun ne zaman toplanacağını açıklamadı.

Öteyandan Kahire’de toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanları Irak’ın Güvenlik Konseyi kararını kabul edeceğinden emin olduklarını bildirdiler. Karar, Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olmadığını kanıtlaması aksi halde bunu ciddi sonuçlarıyla karşılacağı uyarısı yapıyor. Amerika, bu uyarıya dayanarak askeri müdahale tehdidinde bulunuyor.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısından sonra yayınlanan ortak bildiride, BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'la ilgili kararının memnunlukla karşılandığı ancak, bu kararın, bir savaş için gerekçe olarak kullanılmaması gerektiği belirtildi.

Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’le görüşen Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri, Bağdat’ın Güvenlik Konseyi’ne vereceği yanıt konusunda henüz karar vermediğini söyledi. Ancak 22 ülkeden oluşan Arap Birliği'ne yakın kaynaklar, Amerika’nın Sesi’ne Irak’ın önümüzdeki birkaç gün içinde Güvenlik Konseyi kararını tümüyle kabul ettiğini açıklamasını beklediklerini bildirdiler.

XS
SM
MD
LG