Erişilebilirlik

Erdoğan'a Kıbrıslı Rumlar'dan Eleştiri - 2002-11-07


AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, gelecek Cuma günü Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret edeceği açıklandı. Erdoğan’ın, adayı ziyaretinden 3 gün sonra da Atina’ya geçeceği bildirildi.

Erken seçimlerden galip çıkan AKP’nin liderinin, ilk ziyaretini Kıbrıs’a yapması Rum tarafının sert eleştirilerine hedef oldu. Kıbrıs Rum hükümetinin sözcülerinden Michalis Papapetrou, ziyareti “hukukun açıkca ihlali” diye niteledi. Sözcü, “Erdoğan’ın işgal altındaki toprakları ziyaret etmesi uluslararası hukuka aykırıdır” şeklinde konuştu.

Papapetrou, “Değişimi ve erdemi temsil ettiğini iddia eden bir liderin ilk uluslararası yükümlülüğüne son derece hukuka aykırı bir adımla başlatması utanç vericidir,” dedi.

Erdoğan’ın adayı ziyaret edeceği 15 Kasım günü, Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlığını ilan ettiği günün 19. Yıldönümüne rastlıyor. AKP Lideri, adayı ziyaretinden 3 gün sonra da Yunanistan’a resmi bir ziyaret yapmayı planlıyor.

AKP Lideri’nin seçimleri kazandıktan kısa bir süre sonra Kıbrıs konusunda “Belçika Modeli”ni benimsediklerini söylemesi Türk Dışişleri çevrelerinde tepkiyle karşılanmıştı. Dışişleri yetkilileriyle yaptığı bir toplantıdan sonra konuya açıklık getirmeye çalışan Erdoğan, sözlerinin yanlış anlaşıldığını ve Türkiye’nin Kıbrıs konusunda bir politika değişikliği yapmayacağını vurgulamıştı.

Bu arada, Türkiye’de seçimlerin sonuçlanması ve Kopenhag Zirvesi’nin yaklaşmasıyla birlikte uluslararası çevrelerde Kıbrıs sorununa acil çözüm bulma arayışları hızlandı.

Bu çerçevede ABD ve İngiltere’nin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ı Kıbrıs sorununa acil çözüm bulması için uyardığı bildiriliyor.

BM yetkilileri, dün, Başkan Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair’in konuyla ilgili isteklerini Annan’a doğrudan ilettiklerini bildirdiler.

Örgüt sözcülerinden Fred Eckhard, bu hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter’in bu yıl sonuna kadar çözüm bulma umudu taşıdığını bildirdi. Ancak sözcü, Annan’ın çözüm yolu konusunda henüz kararını netleştirmediğini de vurguladı.

XS
SM
MD
LG