Erişilebilirlik

Bugün de ABD'de Seçim Var - 2002-11-05


ABD'nin 34 eyaletinde seçmenler bugün birer Senatörü yeniden seçecekler. Minnesota senatörlerinden Demokrat Partili Paul Wellstone'un kısa bir süre önce uçak kazasında ölmesinden sonra Amerikan Senatosu'nda şu anda 49 Cumhuriyetçi ve 49 Demokrat üye bulunuyor. Tek bağımsız Senatör olan, Vermont eyaletinin iki senatöründen biri, James Jeffords, Demokrat üyeler çizgisinde oy kullanıyor. Bugünkü senatör seçimlerine konu olan 34 senatörlükten 20'si şu anda Cumhuriyetçilerin, 14'ü de Demokratların elinde bulunuyor.

Bugün ayrıca Senato üyelerinin 1/3'ünün yenilenmesinin yanısıra 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı yeniden seçilecek. Şu anda Mecliste 233 Cumhuriyetçi, 208 Demokrat Partili ve bir Bağımsız üye bulunuyor. Temsilciler Meclisi'nde üç üyelik ise boş. Mecliste 218 sandalyeye sahip olan parti, Temsilciler Meclisi başkanını seçtirebiliyor, komisyon başkanlıklarını elde ediyor ve Meclis gündeminin belirlenmesini sağlıyor.

Amerikan seçimlerinde 36 eyalette seçmenler ayrıca eyalet valileri için oy kullanacak. Bu eyalet valiliklerinin 23'ü şu anda Cumhuriyetçi Parti'nin, 11'i de Demokrat Parti'nin elinde bulunuyor. 50 eyaletten ikisinde, Maine ve Minnesota'da bağımsız valiler işbaşında.

Amerikalı seçmenler bugün ayrıca birçok eyalette, eyalet yasama organlarının üyelerini seçiyorlar.

40 eyalette ise seçmenler, kendi eyaletlerini ya da daha dar seçim bölgelerini ilgilendiren konularda referandum sorularına cevap verecekler. Toplam 40 eyalette, 202 ayrı konuda seçmenlerin oyuna başvurulacak. Nevada eyaletinde seçmenler, marihuana kullanımının yasal hale getirilip getirilmemesine karar verirken, Kuzey Carolina ve Tennessee eyaletlerinde, eyalet hükümetlerince "loto" şans oyunları düzenlenip düzenlenmemesi, Oregon eyaletinde içinde genetik yapısı değiştirilmiş et ve sebze bulunan gıda maddelerine bu durumu açıkça gösteren etiketler yapıştırılmasının zorunlu hale getirilip getirilmemesi gibi konularda tercihlerini belirtecekler. Colorado ve Massachusetts'de okullarda derslerin İngilizcenin yanısıra İspanyolca dilinde de okutulması şeklinde uygulamaya son verip yerine göçmen öğrencilere bir yıllık yoğun İngilizce dersi okutulması, Florida'da resmi okullarda her sınıftaki öğrenci sayısına sınırlama getirilmesi, Virginia'da ulaşım alanında harcanmak üzere satış vergilerinin %1/2 oranında arttırılması yönündeki öneriler halkın oyuna sunulacak.

Bugünkü seçimlere katılma oranının, 1998 seçimlerinde orana eşit ya da daha da düşük olması bekleniyor. Bu yılki gibi "ara seçim" niteliğindeki 1998 seçimlerine katılma oranı %38 olmuştu. Amerika'da her dört yılda bir yapılan Başkan seçimi dışındaki seçim yılları "ara seçim yılı" olarak niteleniyor. Amerikalı seçmen, yeni Başkan için 2004 yılında oy kullanacak.

XS
SM
MD
LG