Erişilebilirlik

Amerikalı Diplomata Suikast - 2002-10-28


Amerikalı bir diplomat bugün Ürdün’ün başkenti Amman’da uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Evinin önünde silahlı saldırıya uğrayan 62 yaşındaki Lawrence Foley, Amman’daki Amerikan Büyükelçiliği’nin üst düzey diplomatlarından biriydi.

Kimliği belirlenemeyen saldırgan veya saldırganlar Foley’i kurşun yağmuruna tuttuktan hemen sonra olay yerinden hızla uzaklaştılar.

Suikastin sorumluluğunu üstlenen olmadı. Foley cinayeti, Ürdün’de bugüne kadar Batılı bir diplomata yönelik ilk suikast oldu. Lawrence Foley, Amman Büyükelçiliğinde ABD Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) temsilcisi olarak görev yapıyordu.

Büyükelçilik yetkilileri, olayla ilgili olarak Ürdünlü yetkililerle ortak soruşturma yürüttüklerini açıkladılar ve ülkedeki Amerikan vatandaşlarına dikkatli olmaları uyarısında bulundular.

Suikast üzerine diğer Amerikan büyükelçiliklerindeki güvenlik önlemleri de artırıldı.

Ürdün Enformasyon Bakanı Muhammed Affaş Adwan saldırıyı kınadı ve suikastin Ürdün ve Ürdün'ün ulusal güvenliğine bir saldırı niteliği taşıdığını söyledi. Bakan saldırının sorumlularının mutlaka adalet önüne çıkarılacağını da belirtti.

XS
SM
MD
LG